Arbitrážní řízení proti ruskému Gazpromu. Prvně Uniper a nyní i RWE
foto: Pixabay/Ilustrativní
Německý dodavatel zemního plynu Uniper zahájil arbitrážní řízení proti ruskému Gazpromu. Snahu o získání odškodného za omezení dodávek ruského plynu nyní následuje i koncern RWE. Německo se proti nedostatku snaží bojovat vybudováním LPG terminálů.
Podle informací portálu Novinky.cz oznámila na konci listopadu společnost Uniper zahájení arbitrážního řízení proti Gazpromu. Uniper, jakožto největší dovozce ruského zemního plynu do Německa, měl podobně jako RWE smlouvu o dodávkách plynu. Od začátku ruské agrese proti Ukrajině došlo ale ke zkomplikování zásobování a Evropská unie přijala sérii protiruských sankcí. V červnu došlo z ruské stany ke snížení dodávek plynovodem na 40 procent své kapacity a v červenci dokonce na 20 procent. Od září byly dodávky sníženy na nulu a navíc došlo k sabotáži plynovodu a jejímu poškození.
Dodavatelé plynu se omezeným dodávkám museli přizpůsobit a začali odebírat od jiných zdrojů, za ale mnohem vyšší ceny. Německo se bohužel potýká s nedostatečnou infrastrukturou, aby bylo schopno plné náhrady ruského plynu, kvůli čemuž se vláda kancléře Olafa Scholze rozhodnula vybudovat na pobřeží Severního moře a Baltu terminály na zkapalněný zemní plyn (LPG).
Společnost Uniper se z důvodu nedostatečných dodávek dostala do existenčních problémů. Z tohoto důvodu došlo k dohodě mezi německou vládou a finskou společností Fortum, která je většinovým akcionářem Uniperu, na zestátnění společnosti. Uniper, u nějž bude nyní patřit 98,5 procent akcií právě státu, se snaží arbitráží získat odškodné. Dle prohlášení, vydaném na konci listopadu, vynaložila na náhradu ruských dodávek 11,6 miliard (přes 282 miliard korun). O náhradu se nyní snaží i RWE.
Tagy