Ceny elektřiny a plynu zlevňují. Někteří dodavatelé nově reagují nižšími tarify

20. 01. 2023
Ceny elektřiny a plynu zlevňují. Někteří dodavatelé nově reagují nižšími tarify
foto: Pixabay/Ilustrativní

V reakci na příznivý vývoj na energetickém trhu z posledních týdnů dochází k nabídkám tarifů s cenami mírně pod vládou stanoveným maximem. Takové tarify již začala nabízet společnost E.ON, nově se k ní však přidá i Innogy. Většinou se bude jednat o tarify s dlouhodobou fixací a převážně pak u velkých dodavatelů, informoval o tom web ČTK.

Cenové zastropování na 5 tisíc korun za jednu megawatthodinu elektřiny a 2,5 tisíce za megawatthodinu plynu platí pro domácnosti, firmy a veřejné instituce. Většina dodavatelů energií tak od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházejících z vládního cenového maxima.

Jako prvním dodavatelem, který nabídl fixaci cen pod stanoveným stropem, byla společnost E.ON. Ta fixaci podmiňuje uzavřením smlouvy na tři roky při cenách 4746 korun za megawatthodinu a plyn za 2499 korun. „V současnosti je jejich cena výhodná, protože je lehce pod cenovým stropem, a konzervativnější zákazníci chtějí mít jistotu i v případě, že zastropování za rok skončí a ceny na trzích porostou. K tomu ale musí přijmout riziko, že jim tato cena bude platit i v případě, kdy ceny na trzích naopak dlouhodobě poklesnou, a my budeme moci snížit standartní ceníky našim stávajícím zákazníkům, což je riziko fixovaných cen,“ vysvětlila mluvčí E.ON pro ČTK.

„Signály o poklesu cen na evropských velkoobchodních trzích jsou dobrou zprávou, která se určitě projeví v koncových cenách pro naše zákazníky. Pozitivnímu cenovému vývoji, který ovlivňuje teplé počasí a úspory energie u zákazníků se podrobně věnujeme,“ prozradil podle webu ČTK mluvčí Innogy Pavel Grochál který přiznal, že společnost momentálně pracuje na nových cenících.

Tarif s cenami pod vládním cenovým stropem ale nenabízí pouze velcí dodavatelé. Například společnost Fonergy prodává elektřinu svým stávajícím zákazníkům za 4690 korun, plyn pak za 2275 korun. Mimo Fonergy nabízí příznivé ceny i MDI Energy či Vemex Energie.

Vývoj na trhu kontroluje i Pražská energetika, která připravuje dlouhodobé produkty a nabídne je ve výhodné době. „Situaci na trhu pozorně sledujeme, máme za sebou 14 dnů roku, pokud bude stabilní pokles velkoobchodního trhu, připravíme dlouhodobé, dvouleté a tříleté, produkty s odpovídající cenou,“ podotkl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

 

vložil: Jana Pavlovová

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn