Ceny futures kontraktů na zemní plyn v USA klesly kvůli nadbytečným zásobám a očekávanému teplému počasí

25. 06. 2023
Ceny futures kontraktů na zemní plyn v USA klesly kvůli nadbytečným zásobám a očekávanému teplému počasí
foto: Pixabay/ilustrativní

Ceny futures kontraktů na zemní plyn v USA poklesly z nedávného tříměsíčního maxima kvůli nadbytečným zásobám a očekávání teplého počasí, které zvýší poptávku po elektřině pro klimatizaci. Zatímco se domácí produkce plynu snižuje, tok plynu do amerických zařízení pro vývoz LNG klesá z důvodu provádění údržby. Vzhledem k těmto faktorům se očekává, že ceny zemního plynu budou nadále kolísat a bude se sledovat vývoj nabídky, zásob a počasí, které mají vliv na tuto komoditu.

Ceny futures kontraktů na zemní plyn v USA nedávno poklesly z tříměsíčního maxima na hodnotu přibližně 2,5 USD/MMBtu, informuje server TRADING ECONOMICS. Důvodem tohoto poklesu je sledování množství plynu, je mimo jiné také teplé počasí. Meteorologové předpovídají, že počasí se od poloviny června bude držet na teplejší rovině, než je obvykle, což zvýší poptávku po elektřině, která se používá při klimatizaci.

Dalším faktorem je také produkce zemního plynu. V USA klesá z rekordní úrovně 102,5 miliard kubických stop denně, která byla dosažena v květnu. Současně se snížil tok plynu do amerických zařízení pro vývoz LNG kvůli údržbě na různých zařízeních, včetně zařízení Sabine Pass společnosti Cheniere Energy Inc. v Louisianě a zařízení Freeport LNG v Texasu.

Vliv měl také stav zásobníků. Agentura EIA (Energy Information Administration) oznámila větší než očekávaný nárůst zásob plynu. Údaje ukázaly, že energetické společnosti minulý týden přidaly do zásobníků 95 miliard kubických stop plynu, což je více než se očekávalo (91 miliard kubických stop). V porovnání se zvýšením o 76 miliard kubických stop v téže době minulého roku je to významnější nárůst.

 

Historický vývoj ceny zemního plynu:

 TRADING ECONOMICS

Zdroj grafu: TRADING ECONOMICS

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn