Ceny nafty v Česku dosáhly rekordních hodnot: Navýšení spotřebitelské daně způsobilo prudký nárůst

05. 08. 2023
Ceny nafty v Česku dosáhly rekordních hodnot: Navýšení spotřebitelské daně způsobilo prudký nárůst
foto: freepik/ilustrativní

Na začátku srpna došlo k navýšení spotřebitelské daně v jejímž důsledku nafta zdražila o 71 haléřů. Jde o nejvyšší nárůst od loňského října. Současná hodnota se pohybuje okolo 34 korun za litr.

Na přelomu července a srpna došlo v Česku k rekordnímu zdražení nafty, uvádí server ČTK. Cena se vyšplhala až na 33,95 korun za litr. Jedná se o nejvyšší nárůst za posledních deset měsíců. Hodnota vzrostla o 71 haléřů na litr. Jde o přímý důsledek navýšení spotřebitelské daně, která se z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině loni v červnu snižovala. Toto opatření mělo platit do konce letošního roku, nicméně z důvodu navyšování příjmů státního rozpočtu bylo toto zrušeno dříve.

Cena je nejvyšší za poslední tři a půl měsíce, ale letošní maximum z dubna nepřekonala. Kromě toho došlo také ke zvyšování ceny benzínu, který však pod změnu spotřebitelské daně nespadá.

Původně se očekávalo zdražení přibližně o 1,8 koruny, jelikož zdražení by se mělo částečně promítnout také do daně z přidané hodnoty, informuje server iROZHLAS. Díky tomuto opatření by se do státního rozpočtu mělo měsíčně přidat okolo 800 milionů korun.

Zvyšování nákladů by se mělo především dotknout rozpočtu dopravců. Podle odborníků by to však nemuselo mít tak velký vliv. „Pro dopravce to problém není. Samozřejmě že cena dopravy se promítá do každého výrobku, do každé služby, možná dojde k nějakému navýšení, ale ani tak si nemyslím, že je to tak velké navýšení, aby se ceny zvedaly,“ řekla pro server iROZHLAS předsedkyně představenstva společnosti ICOM transport Kratochvílová. Jak velký bude mít tedy toto opatření vliv, se tedy projeví během následujících měsíců.

Vývoj ceny benzínu a nafty u českých čerpacích stanic

 Kurzy.cz

Zdroj: Printscreen Kurzy.cz

 

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn