Ceny za teplo vzrostou téměř na trojnásobek. Výrazně stoupají i ceny vody
foto: Freepik/Ilustrativní
Ceny tepla vzrostou. Největší cenový skok mohou očekávat obyvatelé Olomouckého kraje. Dodavatelé nejvíce zdražují u tepla, plynu, elektřiny, ale i vody. Velkému nárůstu se nevyhnou například v Jeseníku či Šumperku.
35procentnímu navýšení se letos nevyhne teplo v Olomouci. Společnost Olterm, která je největším dodavatelem v kraji, zvýšila cenu z 692,29 korun za gigajoule na 935,40 korun. Oproti tomu Domovní správa Prostějov zvažuje zdražování na zhruba trojnásobek roku 2022. Z ceny 594,08 korun za jednotku se má jednat o navýšení na 1 566,79 korun, tedy o 264procentní nárůst. „Do ceny tepla jsme museli promítnout především 4,5násobný růst ceny plynu a výrazný nárůst cen elektřiny. Měsíčně si lidé připlatí za teplo 1 200 až 1 600 korun,“ okomentoval pro server iDnes.cz jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša.
V oblasti Jeseníku a Šumperku dojde také k nemalému zásahu do výše cen za vytápění. V Jeseníku se bude jednat o 58 procent vyšší cenu, v Šumperku pak 50 procent. Nově budou obyvatelé platit 1 466,71 korun v Jeseníku a v Šumperku pak 1 368,94 koruny za jednotku. Ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač přislíbil, že jakožto dodavatel se snažil dosáhnout co nejnižší ceny pro odběratele a to tak, aby to nebylo na úkor rozvoje. Obyvatelé Přerova si tak připlatí nejméně, meziročně o pouhých 15 procent.
Psali jsme
Svaz průmyslu a dopravy České republiky zveřejnil tiskovou zprávu o dohodě mezi Radou a Evropským parlamentem, která neznamená nic dobrého…
Cena pitné vody v kraji postupně také vzroste. Na Šumpersku o třetinu na 127,79 korun za metr krychlový. „Vzhledem k aktuálnímu bezprecedentnímu růstu cen energií na trhu a růstu meziroční inflace dochází k meziročnímu navýšení ceny vodného a stočného o 30,6 procenta,“ sdělil předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk Martin Hožďora. V navýšení se nepromítá pouhá inflace, ale také vyšší náklady potřebné pro obnovu vodohospodářské infrastruktury.
V Olomouci k tak radikální změně v ceníku nedojde. Kubík bude nyní stát 107,15 koruny za kubík, oproti původním 94,76 korunám. Podle vyjádření mluvčí Moravské vodárenské Markéty Bártové je zvyšování cen s ohledem na aktuální vývoj nákladů nezbytné. Nárůst cen není natolik vysoký z důvodu ponechání nájemného za pronájem vodovodů a kanalizací na úrovni z roku 2022.