Češi šetří, spotřeba plynu klesla o necelých 20 procent
foto: Pixabay/ilustrativní
Spotřeba zemního plynu v Česku klesla oproti minulosti o 19 %. Hlavní příčinou byly vysoké úspory obyvatel především díky mírné zimě. Kromě toho také domácnosti začaly uvažovat nad tím, že některé místnosti nepotřebují vytápět tolik, jako jiné. Od začátku roku se poprvé po téměř šesti desetiletích na naše území nedovezl žádný Ruský plyn.
V České republice klesla spotřeba plynu o 19 %. Hlavní příčiny byly teplá zima a velké šetření lidí. Nezisková instituce STEM poukazuje na fakt, že přibližně každé tři z pěti domácností upravují teplotu v jednotlivých místnostech domovů. Pokud pokoj není pravidelně využívaný, tak se v něm netopí. Další nový trend je také vyšší šetřivost mezi všemi věkovými skupinami. V porovnání s rokem 2019, tak najednou omezila poptávku celá Republika. „Snižování spotřeby zemního plynu bylo jedním z klíčových opatření, díky kterým jsme zvládli tuto zimu bez větších problémů,“ okomentoval situaci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) „Celková úspora v České republice v oblasti plynu byla asi 19 % oproti spotřebě v předchozích letech,“ zhodnotil vývoj.
Největší vliv na poptávku však má počasí. Podle experimentu serveru iDNES.cz a společnosti Pražská plynárenská nárůst a pokles spotřeby plynu koresponduje se změnami počasí. Pokud mrzne i v denních hodinách spotřeba plynu se viditelně zvyšuje. Tento trend pozorovali i sami účastníci průzkumu. Pražská plynárenská také poukazuje na fakt, že hodně záleží na nasmlouvané ceně, kterou u nich zákazník má. Pokud stále platí starší smlouva za výhodnější ceny, spotřeba je mnohem nižší, než pokud lidé platí více.
Ministr se také vyjádřil k zastaveným dodávkám plynu z Ruska. „Od začátku roku k nám navíc neproudí ruský plyn, takže nás Rusko nemůže vydírat. Díky rekordně naplněným zásobníkům po zimě se navíc stabilizuje také cena plynu na trhu,“ komentuje ministr. Česká republika tak poprvé po padesáti šesti letech od počátku dovozu plynu z Ruska odtud nepřivezla žádný.
Tagy