ČSÚ představuje novou metodu výpočtu průměrných cen energií: Platíme méně, než se myslelo
foto: freepik/ilustrativní
Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci představil novou metodu výpočtu cen elektřiny a plynu, která odhaluje reálné platby domácností v České republice. Nová data ukazují rozdíl mezi nabídkovými cenami a skutečně placenými cenami energií, což ovlivňuje vnímání cenové situace na trhu. Ve srovnání s tradičními metodami, nová analýza ukázala, že ceny elektřiny a plynu jsou v Česku nižší, než se dříve myslelo.
Český statistický úřad v pondělí svolal tiskovou konferenci k představení inovativní metody výpočtu cen elektřiny a plynu, která odhaluje skutečně platby domácností v České republice, informuje server ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD. Zatímco tradiční metoda založená na ceníkových cenách obchodníků s energií poskytovala odlišné údaje, nová metodika vychází z jednotkových cen, které jsou vypočteny na základě tržeb a fyzického objemu energie prodaného v daném období.
V prvním pololetí roku 2023 domácnosti v nejběžnějších odběrových pásech platily průměrně 7 607 Kč za megawatthodinu elektřiny a 2 696 Kč za megawatthodinu plynu. Tato nová metodika přinesla důležité změny ve vnímání cen energií v Česku.
„Pokud nedochází k zásadním změnám na trhu, tak nabídkové ceny přibližně kopírují i ceny reálné. V turbulentní době, kdy je situace na energetickém trhu dynamická, se však rozdíl mezi nabídkovými a skutečně hrazenými cenami prohloubil. Díky nově získaným datům mohl ČSÚ na tuto situaci adekvátně reagovat a vyjít vstříc požadavkům uživatelů,“ cituje server ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD předsedu Českého statistického úřadu Marka Rojíčka.
V druhém pololetí roku 2022, pro které jsou srovnatelné údaje dostupné, byly ceny elektřiny v Česku sedmé nejnižší v rámci Evropské unie, zatímco ceny plynu byly desáté nejnižší, dále uvádí server ČTK. Toto srovnání zahrnuje úsporný tarif a odpuštění poplatku na podporované zdroje energie, což znamená, že domácnosti za elektřinu platily o 20 % méně, zatímco plyn pro domácnosti byl o 74 % dražší.
Podle Rojíčka nová metoda ukazuje, že nabídkové ceny energií se v turbulentním období na energetickém trhu od skutečných plateb stále více vzdalují. Tato situace byla způsobena napětím na trhu po ruské agresi na Ukrajinu, které vedlo k rychlému růstu nabídkových cen. Rozdíl mezi nabídkovými a skutečně hrazenými cenami se v této době prohloubil.