Čtvrt miliardy ušetřilo na energiích Kongresové centrum Praha
foto: Se svolením ČEZ/FVE na Kongresovém centru Praha
Energeticky úsporný projekt, který v Kongresovém centru Praha (KCP) běží od roku 2016, snížil jeho náklady na energie už o 244 milionů korun. Jen za posledních dvanáct měsíců činí úspora 35 milionů korun, o deset milionů více než garantovaná částka. Projekt má na starosti společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO.
„Samozřejmě nás těší nižší náklady na energie, stejně důležitý je pro nás ale i zodpovědný přístup k životnímu prostředí, který je dnes v konferenčním byznysu samozřejmostí. Kongresové centrum Praha díky EPC projektu dosud vykázalo snížení emisí skleníkových plynů o 83 000 tun, což nám dává v silně konkurenčním prostředí konferenčního byznysu velkou výhodu. Jen díky inovacím jsme schopni se udržet v pozici oblíbené kongresové destinace na nejvyšší evropské úrovni,“ říká Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.
Když ho stavěli, na úspory moc nemysleli
Kongresové centrum je ikonickou stavbou Prahy, která ale vyrostla v době, kdy se na úspory a životní prostředí tolik nemyslelo. Ve spojení s tím, že se jedná o unikátní multifunkční objekt, byl EPC projekt o to větší výzvou.
„Mám proto velkou radost, že se podařilo dosáhnout garantované úspory, a ještě ji o mnoho překonat. Dokázali jsme, že EPC umíme i v historických i takto rozlehlých objektech a budeme moc rádi za další podobné projekty v dalších letech,“ dodává generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Výměny svítidel
Šetření nastartovala modernizace technologií budovy v roce 2015. Skutečně dosažené úspory ty garantované převyšují. Z nadúspor Kongresové centrum Praha v minulosti realizovalo například zateplení střech nebo renovaci historických svítidel, kterými je tento objekt vyhlášený.
„V současné době je vyměněno už více než 11 000 svítidel a letos chceme měnit více než tisícovku dalších, abychom zajistili co největší světelný komfort zaměstnanců i návštěvníků. Z našeho pohledu je projekt mimořádný svojí technickou komplexností a také nadstandardní kvalitou spolupráce i nasazením vedení a pracovníků Kongresového centra Praha. To je také hlavním důvodem, proč EPC vykazuje tak dobré výsledky,“ říká Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti ENESA.
Rizika projektu nese poskytovatel
Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting, zkráceně EPC) zahrnují návrh opatření, přípravu, realizaci a příp. zajištění financování projektu vedoucí k úsporám spotřeby energie budov. Veškerá rizika projektu nese poskytovatel a v případě, že úspor není dosaženo dle předem stanoveného modelu, hradí rozdíl. Nedílnou součástí EPC je důsledný energetický management. Investice do projektu metodou EPC mají obvykle návratnost 6 až 12 let.
Energeticky úsporné projekty řešené metodou EPC jen loni ušetřily v ČR náklady na energie v hodnotě 407 milionů korun (v referenčních cenách jednotlivých projektů). Od roku 1994, kdy byly v ČR realizovány první projekty tohoto typu, se podařilo ušetřit elektřinu, plyn, teplo či vodu za celkem 6,7 mld. korun.
Český energetický a ekologický projekt
Kongresové centrum Praha je jedním z největších kongresových center v České republice. K dispozici má 70 sálů a salónků pro konání akcí od malých konferencí po velké kongresy včetně vybavení na nejvyšší technické úrovni. Výhodou je výborná dopravní dostupnost do blízkého centra města, díky kterému disponuje krásným výhledem na historickou Prahu. Jeho součástí je i Business Centre Vyšehrad a čtyřhvězdičkový hotel Holiday Inn Prague s kapacitou 254 pokojů. KCP získalo již počtvrté prestižní ocenění Superbrands a certifikát EKO Gold za čerpání energie z obnovitelných zdrojů.
ENESA je zkušeným a úspěšným dodavatelem energetických staveb a lídrem na trhu poskytovatelů energetických služeb se zárukou úspor. Jen v loňském roce ušetřila svým zákazníkům energii za více než 400 mil. korun (v cenách 2023). Od roku 2005 realizovala celkem 64 EPC projektů, které byly oceněny v řadě soutěží: Chytré město 2021 (Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy), Chytré město 2020 (EPC projekt v ČVUT), Český energetický a ekologický projekt 2019 (EPC v Kongresovém centru Praha), Výjimečný EPC projekt 2019 (město Písek) a Nejlepší evropský projekt energetických služeb 2014 (EPC v jihlavské nemocnici). EPC projekty společnosti ENESA snížily uhlíkovou stopu v celkem 526 objektech či areálech o 383 000 tun CO2. ENESA je zakládajícím členem Asociace poskytovatelů energetických služeb, které také předsedá. Od prosince 2015 je součástí ČEZ ESCO.
ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2 000 zaměstnanců. Mezi jeho dceřiné společnosti patří AirPlus, AZ KLIMA, CAPEXUS, ČEZ Energetické služby, ČEZ Energo, Domat Control System, ENESA, EP Rožnov, HORMEN, KART nebo ŠKO-ENERGO.
Zdroj: ČEZ