„Ekologického Oscara“ získala rezervace kopytníků, patronkou je Čvančarová
foto: Se svolením Česká krajina/Ocenění převzal Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, a spolu s ním také herečka Jitka Čvančarová, patronka projektu. Foto Běla Dostálová
Prestižní cenu E.ON Energy Globe, které se také přezdívá „ekologický Oscar“, získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění v oblasti ekologie a udržitelnosti převzal z rukou Claudie Viohl, generální ředitelky skupiny E.ON v České republice, Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015.
Divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři přetvořili území zničené sovětskou armádou na biologicky pestrou oblast. Namísto dříve dominantních tří druhů agresivních trav nyní na území stovek hektarů vědci napočítali více než stovku druhů květin. Počty nejvzácnější z nich, hořce křížatého, se díky velkým kopytníkům výrazně zvýšily. Vzrostlo také množství vzácných motýlů modrásků hořcových. O udělení „ekologického Oscara“ milovické rezervaci Deník Vektor informoval Lubomír Budný, tiskový mluvčí E.ON.
Cenová žeň
Na Ekofestivalu v Brně, kde se cena předávala, rezervace zároveň získala už druhou Cenu sympatie. Tu první převzala v červnu v Českých Budějovicích. Spolu se zakladatelem rezervace Daliborem Dostálem „ekologického Oscara“ přebírala také patronka projektu, herečka Jitka Čvančarová.
„Z ceny mám obrovskou radost. Jsme malý projekt, který až do letošního roku neměl jediného stálého zaměstnance. A soutěžili jsme s velkými organizacemi, které mají desítky tisíc vlastních aktivních členů a stovky tisíc bývalých členů, kteří stále patří mezi příznivce a podporovatele. Takže ve vítězství jsem po pravdě moc nevěřil. Byl bych moc rád, kdyby tato prestižní cena přinesla velkým kopytníkům v České republice ještě větší pozornost. Naší zemi v téhle oblasti ujel vlak a s rozvíjením tohoto úsporného řešení péče o krajinu máme za vyspělými zeměmi ztrátu desítek let,“ uvedl pro Deník Vektor Dostál.
Světový unikát
Rezervace je prvním místem na světě, kde společně žijí všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy. Loni se zároveň stala jedinou lokalitou na planetě, kde vědci zjistili výskyt vzácné perloočky hrotnatky neočekávané.
„Velice si vážíme toho, že nás odborná porota vybrala ze 167 projektů. Velmi děkujeme za podporu veřejnosti, díky níž jsme nyní získali toto prestižní ocenění. Je to pro nás důležitý signál, že má naše práce smysl,“ poděkoval Dalibor Dostál při převzetí ceny. „Právě obrovská podpora veřejnosti je pro nás nesmírně důležitá. Nebýt jí, milovická rezervace, která je dlouhodobě vystavena různým tlakům, by už pravděpodobně neexistovala,“ dodal.
Téměř dvacet tisíc hlasů
Projekt milovické rezervace získal v minulých letech několik dalších významných ocenění. Obdržel Cenu Josefa Vavrouška, Cenu SDGs v kategorii Změna klimatu za naplňování globálních cílů OSN v oblasti udržitelnosti, letos převzal cenu Hvězda udržitelnosti. Spolu s filmaři obdržela rezervace Cenu prezidenta Ekofilmu. Zakladatel Dostál byl rovněž zařazen mezi osobnosti televizního cyklu Zelený hrdina a také Tváře udržitelnosti.
„V rezervaci pomáhají divocí koně, zubři a pratuři efektivně obnovovat přirozené ekosystémy a celkově prospívají přírodě. Mezi šesticí finalistů rozhodlo o vítězi hlasování veřejnosti na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globe. Od konce května do 20. srpna dorazilo přes 19 000 hlasů,“ upřesnil Deníku Vektor Budný.
Česká krajina postupuje do světového finále
Ochranářská společnost Česká krajina spolupracuje na projektech spojených s ochranou přírody s experty z řady univerzit, botanických i zoologických zahrad a dalších odborných institucí. Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR. I do budoucna má oceněná organizace spoustu plánů.
„Vítěz kromě 500 000 korun na další rozvoj od společnosti E.ON získává i možnost účastnit se světového finále Energy Globe Award,“ informoval Budný Deník Vektor.
Dostál se redakci Deníku Vektor svěřil, že podrobnosti o účasti ve světovém finále dosud nezná. „Určitě bychom byli rádi, pokud bychom tento projekt mohli v zahraničí představit. I proto, že má za sebou dvě světová prvenství,“ uvedl pro Deník Vektor.
Chtějí propagovat přirozenou pastvu
Získanou půlmilionovou odměnu hodlají v rezervaci využít na rekonstrukci nejstaršího napajedla v rezervaci, která vyjde na více než šest set tisíc korun. „Díky získané odměně pokryjeme většinu těchto nákladů,“ uvedl Dostál.
Prestižní ocenění podle něj také pomůže propagovat přirozenou pastvu velkých býložravců v Česku. „Velcí kopytníci přinášejí do české ochrany přírody klíčovou systémovou změnu. Toto řešení je přírodě blízké a finančně efektivní. V současné době ho využívá na 15 rezervací po celém Česku od Aše až po Znojmo. Potenciál je však výrazně větší, v České republice je zhruba 150 lokalit, kde by podle certifikované metodiky ministerstva životního prostředí mohli velcí kopytníci pomáhat,“ vysvětlil Dostál.
Přírodní ráj na místě někdejších černých skládek
Ředitel společnosti Česká krajina ocenil pomoc herečky Jitky Čvančarové, patronky projektu. Podle Dostálových slov dala projektu obrovskou energii a pomohla získat zájem veřejnosti.
Poděkoval také všem, kdo projekt podporují od chvíle, kdy se objevil jen jako nápad na papíře, a pomáhali mu překonávat těžká období. Zmínil vědecké spolupracovníky, dárce i dobrovolníky, díky kterým se podařilo z původně zanedbaného koutu přírody, plného černých skládek, vytvořit přírodní ráj, kde se daří vzácným organizmům od květin přes motýly až po zubry.
Soutěžil i robot, biometanová stanice a výroba elektřiny z vodíku
Do letošního ročníku E.ON Energy Globe se přihlásilo dohromady 167 projektů, z nichž odborná porota vybrala šest finalistů. Vedle vítězné rezervace velkých kopytníků v Milovicích se o hlasy veřejnosti ucházela i ekologická opatření v botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy univerzity v Brně. O vítězství usilovalo také řešení Devinn, vyrábějící elektřinu ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů.
„Dále to byl i projekt Patronáty, kde děti pečují o přírodní lokality. Zajímavým řešením byl i autonomní ekologický robot pro zemědělství Roboton a v neposlední řadě ve finále nechyběla ani biometanová stanice v Litomyšli,“ uvedl Budný.
„Letos jsme zaznamenali o třetinu více hlasů než v předchozích ročnících. Je to důkaz, že zájem veřejnosti o soutěž Energy Globe a témata ekologie a udržitelnosti roste. A to nás velmi těší. A těší nás i pestrost projektů, které se každoročně do soutěže přihlásí. Už čtyřikrát jsem předávala cenu pro vítěze. Zatímco v minulosti se vždy jednalo o technologické a technické inovace, letos se díky vítěznému projektu navracíme k přírodě. Rezervace velkých kopytníků v Milovicích nám ukazuje, že si příroda sama dokáže poradit se spoustou věcí, jen je z naší strany potřeba jí v tom pomoci. Věřím, že tento projekt může být inspirací pro řadu dalších,“ řekla Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.
Rezervace kopytníků získala i Cenu sympatie od návštěvníků Ekofestivalu
Hlavní cenu převzali zástupci společnosti Česká krajina na brněnském E.ON Ekofestivalu. Po loňském úspěchu prvního ročníku, který v Praze navštívilo přes 5 000 lidí, se organizátoři letos rozhodli uspořádat rovnou dva Ekofestivaly. Jeden z nich proběhl v červnu v Českých Budějovicích. Druhý, jehož vrcholem bylo slavnostního vyhlášení, se konal v Brně v areálu Nové Zbrojovky, jeho branami prošlo přes 6 200 lidí.
„Každý rok se snažíme posouvat soutěž E.ON Energy Globe dál. Letos jsme chtěli být s tématy ekologie a udržitelnosti ještě blíže našim zákazníkům, a proto jsme uspořádali rovnou dva Ekofestivaly v lokalitách, kde výrazně působíme. Velký zájem návštěvníků již druhý rok po sobě nám potvrdil, že jsme se vydali správnou cestou. Spojili jsme zábavu i vzdělávání v oblasti udržitelnosti a ekologie. Jsem přesvědčena, že každý, kdo navštívil Ekofestival, ať už v Brně, anebo Českých Budějovicích, si z akce odnesl spousty zážitků a inspirace,“ těší Claudii Viohl.
Rezervace velkých kopytníků získala kromě prvního místa i Cenu sympatie a s ní se pojící další odměnu 50 000 korun, o níž rozhodovali svým hlasováním sami návštěvníci brněnského festivalu.
Návrat zubrů, koní a praturů
Tiskový mluvčí E.ON Budný objasnil, v čem spočívá unikátnost vítězného projektu: „Velká zvířata, která žila v Evropě odnepaměti, pomáhají v rezervacích utvářet přirozený ráz krajiny, zlepšují zachycování vody a snižují náklady na údržbu rezervace. Světově unikátní rezervaci v Milovicích doplňuje 14 menších rezervací po celé České republice. Velká divoká zvířata do české krajiny patří, pomáhají úsporně a efektivně obnovovat přirozené ekosystémy a celkově prospívají přírodě.“
Zvýšení biologické rozmanitosti krajiny i její schopnosti přizpůsobit se změnám klimatu – to jsou hlavní přínosy inovativního projektu rezervace velkých kopytníků, za kterým stojí společnost Česká krajina. Aby byla péče o krajinu co nejlevnější a současně měla co nejlepší výsledky, je nutné obnovit přirozené přírodní procesy. A to pro ochranu otevřené krajiny s loukami znamená navrátit do ní původní kopytníky – zubry, koně a pratury. Tito velcí býložravci spásají divoce rostoucí traviny a tím uvolňují místo dalším rostlinám a živočichům.
„První rezervace vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice a na základě pozitivních výsledků vyrostlo po jejím vzoru postupně dalších 14 rezervací. V každé z nich se výrazně zvýšil počet divoce rostoucích květin i vzácných druhů hmyzu. Chov koní a praturů výrazně napomohl i k lepšímu zadržování vody v půdě. Krajina navíc nevyžaduje jinde běžné mechanické zásahy, jako je práce s křovinořezem nebo pojezdy těžké techniky,“ tvrdí Budný.
Zájem světových médií a stovky tisíc návštěvníků
Rezervace v Milovicích je prvním místem na světě, kde se v rámci jedné lokality podařilo do volné přírody umístit tři druhy původních velkých kopytníků. Také díky tomu se stala na několik let světově nejsledovanějším českým neziskovým projektem.
„Opakovaně o něm psala světová média a je také velmi populární turistickou atrakcí. Rezervaci už navštívily stovky tisíc lidí,“ vysvětlil Budný.
Do budoucna chce společnost Česká krajina rezervaci dále vylepšovat, a to především nasazením digitálních technologií. Právě v kombinaci moderních technologií a tradičních postupů vidí provozovatel cestu, jak v ochraně přírody překonat závislost na fosilních zdrojích energie. Navíc podle nejnovějších vědeckých studií jsou takové pastevní ekosystémy schopné ukládat uhlík ze vzduchu zpět do krajiny mnohem lépe než třeba lesy.
Zdroje: E.ON Česká republika, Česká krajina