Energetická inflace zásadně mění finanční situaci domácností: Senioři a neúplné rodiny patří mezi nejvíce postižené
foto: freepik/ilustrativní
Za poslední dva roky narostla energetická inflace o 61,5 %, což mělo zvlášť silný dopad na seniory a domácnosti neúplných rodin. Inflace ovlivnila kupní sílu průměrné české domácnosti až o 7 864 korun, u vlastníků rodinných domů to bylo téměř 12 tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zvažuje podpůrná opatření, včetně příspěvku na bydlení a programu na úspory energií.
Za poslední dva roky dosáhla energetická inflace 61,5 %, informoval server iDNES.cz s odkazem na prohlášení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Nejvíce toto zdražení postihlo seniory, u kterých dosáhlo 72,8 %. Průměrná meziroční ztráta kupní síly energií dosáhla 7 864 korun na domácnost a pro vlastníky rodinných domů dokonce necelých 12 tisíc korun, dodal Jurečka.
„Mezi ty nejpostiženější skupiny patří penzisté, neúplné rodiny, tedy samoživitelé a samoživitelky, nízkopříjmové rodiny, vlastníci domů a rodiny z nejmenších obcí,“ cituje Jurečku sever iDNES.cz. Tyto skupiny jsou nejvíce zasaženy kvůli svým nižším příjmům, což ještě umocňuje valorizace důchodů.
Podobně jako penzisté jsou také velmi postižené domácnosti neúplných rodin, kde inflace dosáhla nadprůměrných 19,5 %, uvádí server kurzycz. Průměrná česká domácnost za poslední dva roky ztratila 5,6 % svého čistého příjmu. Vlastníci domů čelí dokonce absolutní ztrátě disponibilního příjmu, a to až přes 92 tisíc korun.
Podle ministra Jurečky je momentálně nejlepším řešením příspěvek na bydlení, který pobírá okolo 250 tisíc domácností. Společně s Ministerstvem životního prostředí se také spouští program Nová zelená úsporám Light, díky němuž se domácnostem vrátí až 100 % nákladů na úsporná opatření. Tento typ příspěvků podle dat Ministerstva životního prostředí žádají zejména lidé ve věku 70 až 79 let.