Energetická spolupráce mezi EU a USA se prohlubuje
foto: Pixabay/ilustrativní
Evropská unie a Spojené státy prohlubují své energetické vztahy. Na zasedání Rady pro energetiku se diskutovalo o výhledech na příští zimu. Mimo jiné se dosáhlo dohod v oblasti dekarbonizace. Spolupráce obou stran se zaměřuje na zajištění nezávislosti EU na ruských dodávkách, boj proti změně klimatu a podporu energetických potřeb Ukrajiny.
Energetické vztahy mezi Evropskou unií a USA se zintenzivňují. Informoval o tom server euronews. Válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize donutila Evropskou unii přemýšlet, odkud se vlastně dováží energie. Na zasedání Rady pro energetiku v Bruselu se již diskutovalo o výhledech na příští zimu s ohledem k současné světové situaci. Dohody se také dosáhlo v oblasti dekarbonizace. Té by mělo postupně dosaženo prostřednictvím technologií čisté energie a úspor. Zároveň také panovala shoda o tom, že je potřeba zajistit plynulý přechod pro všechny sociální vrstvy.
Psali jsme
Evropská unie zvyšuje své energetické cíle nastavené do roku 2030. Původně se plánovalo, že 32 % veškeré spotřebované energie na jejím území by…
Josep Borrell, jeden z představitelů Evropské unie, spolu s ministrem zahraničí USA Antony Blinkenem domlouvali spolupráce mezi oběma stranami. Dle jejich slov spolupráce mezi institucemi teď velmi podstatná především v souvislosti s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině. Cílem je zajistit nezávislost EU na ruských dodávkách. Podle Blinkena v roce 2022 Spojené státy vyvezly do Evropy 56 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu. Toto číslo představuje přibližně 40 % celkového evropského dovozu.
EU a USA se také rozhodly spolupracovat na podpoře energetických potřeb Ukrajiny a poskytly přes 4 000 generátorů elektrické energie, 1 000 transformátorů a více než 5 milionů kusů zařízení, jako jsou jističe a kabely, aby pomohly opravit a nahradit poškozenou energetickou síť země. Vše za podpory uskupení G7. Jednání ukázala, že EU a USA jsou pevně odhodlány spolupracovat na řešení energetických výzev v Evropě a přispět k boji proti změně klimatu.
Tagy