Energožrouti aneb spotřebiče s největší spotřebou. Jak na ně?
foto: Pixabay/Ilustrativní
Jedním z nejvyšších výdajů domácností jsou v dnešní době náklady za elektřinu. K této problematice a ke krokům, jak náklady snížit, se vyjádřil energetický analytik Jan Béreš.
Důležité je domácnosti rozdělit podle toho, na co elektřinu používají. Největší spotřebu budou mít ty, které elektřinou i topí, vyjádřil se Jan Béreš, energetický analytik srovnávače Ušetřeno.cz podle serveru Seznam.cz. Učinil tak ihned na začátku rozhovoru v podcastu Energožrouti, vedeným energetickou expertkou Seznamzpravy.cz Zuzanou Kubátovou. „Je třeba zamyslet se nad tím, jak správně vytápět jakou místnost, a podle toho se i přizpůsobit. To znamená nemít všude 25 stupňů, ale ideálně v dětském a obývacím pokoji 20 až 22 stupňů maximálně. V těch ostatních pokojích 17 až 19 stupňů a v místnostech, kde se nepohybujeme, i kolem 15 stupňů bohatě stačí,“ řekl Béreš a dodal, že to, jak se hospodaří s teplem má dopad na celkové výdaje za elektřinu. Je zde prý jednoduchá poučka a to „co jeden stupeň dolů, to šest procent úspory energie“.
Jedním z největších problémů domácností jsou pak přímotopy. U těch stojí hodinový provoz klidně 19 korun. Přitápění si tímto způsobem po dobu tří měsíců se pak na faktuře podepíše navýšením o klidně 17,5 tisíce.
Jako největšího „žrouta“ energií pak expert označuje spotřebiče jako je lednice a chladnička. „Pokud mám starší lednici, která má větší spotřebu, kolem 450 kWh za rok, tam za roční provoz můžeme zaplatit kolem 4000 až 5000 Kč. U úspornější, s nějakými ekonomickými režimy, se spotřeba pohybuje kolem 150 kWh za rok,“ vysvětluje Béreš a dodává, že v případě ročního provozu úspornější lednice by se cena pohybovala maximálně v řádu jednoho tisíce. Většina lidí ale prý neví, jakou spotřebu jejich spotřebič má.
Je potřeba zaměřit se i na jiné spotřebiče. Rozdíl mezi stolním počítačem a notebookem může být markantní. „Když budeme počítat běžný provoz, tedy osmihodinový pracovní režim, tak u stolního počítače mě spotřeba vycházela při starých cenách kolem 12 korun, u notebooku kolem dvou korun,“ řekl expert. Je zde i pravidlo, že čím starší spotřebič, tím vyšší spotřeba.
Každý den se využívá osvětlení, na tom se dá také ušetřit. Vyplatí se zainvestovat do výměny starých žárovek za LED žárovky. „Ta méně úsporná má příkon kolem deseti wattů, tam by roční provoz osm hodin denně vycházel na 275 korun,“ vysvětlil a dodal, že u úsporné žárovky s příkonem čtyř wattů by se jednalo o 110 korun za rok. I přes pořizovací náklady, které jsou u více úsporné mnohem vyšší, se vyplatí zainvestovat. Mají totiž dvaapůlkrát větší životnost. Výměna se ale vyplatí pouze v místnostech, kde se pravidelně svítí.