Fingerland: Historicky první případ jaderné fúze jako předzvěst levných energií?

22. 12. 2022
Fingerland: Historicky první případ jaderné fúze jako předzvěst levných energií?
foto: llnl.gov/Ilustrativní

Redakce před několika dny informovala o pokroku kalifornských vědců státního vědeckého ústavu Lawrence Livermore National Laboratory. Těm se podařilo uskutečnění historicky první jaderné fúze, při které vzniklo o dvacet procent energie více, než kolik bylo spotřebováno fúzí samotnou. Tento úspěch s sebou nese podle českého novináře Jana Fingerlanda i předzvěsti levné energie.

„Schopnost vyrábět levně obrovská množství energie by přebudovala náš svět,“ řekl publicista Fingerland v iRozhlas.cz. Poslední generace se nesou v duchu regulací občanského života, ať již z ekologických či ekonomických důvodů. Jednou z nich může být i schopnost financování provozu různých pro náš život nepostradatelných strojů.

Ke snižování spotřeby dle vyjádření Fingerlanda přispívá nejen přizpůsobení se architektury, ale i urbanizace. Domácnosti jsou vybavené šetrnějšími úspornými žárovkami a přístroji a stroje jako auta nebo letadla jsou na cestě ke spotřebě čisté energie.

 

Dostatek laciné a čisté energie by zajisté vedl ke změně mezinárodní politiky. „Státy, které prodávají fosilní paliva, by ztratily půdu pod nohama, ať se jedná o Rusko, Venezuelu, nebo některé blízkovýchodní země. Jenže například na remitendách od gastarbeiterů ze Zálivu jsou závislé miliony obyvatel Severní Afriky. Ty by se třeba vypravily do Evropy,“ zmínil komentátor Českého rozhlasu. Případnou výhodu, nesoucí se s takovouto změnou, připisuje autor státům, které by měly zájem v budování a udržování průmyslové a intelektuální kapacity fúzní elektrárny.

Otázka ekologie a lacinosti energie není ale zcela tak jasná, jak by si mohl někdo představit. O výrobě by se dalo pojednávat jako o ekologičtější, počítat by se ale muselo s drahými materiály a náročností potřebných technologií, které by mluvily o opaku. „Vidíme to na legislativně vynucovaném přechodu k elektromobilitě. Laciná energie také klidně může vést k větší spotřebě materiálních statků, takže ekonomický efekt by možná byl nulový,“ poznamenal Fingerland.

Podle slov autora by mohla případná výstavba fúzních elektráren vést k potřebě většího dozoru nad společností, a „zpovykané státy by se paradoxně staly mnohem více závislé na stálém přísunu laciné energie“. Společnost se zatím setkala se skutečností, kdy se zavádění obnovitelných zdrojů setkalo s větší decentralizací, je zde ale premisa, že by se tento trend mohl obrátit.

vložil: Jana Pavlovová

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn