Hospodářská komora: Pomoc pro velké podniky je klíčová pro konkurenceschopnost průmyslu
foto: Pixabay/Ilustrativní
Vláda schválila zastropování cen i pro velké podniky. Konečně. Opozice křičí, že to říkala už dávno. Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy rozhodnutí vítají. Svaz prý vládu o vážnosti situace a potřebě řešit ceny energií pro firmy všech velikostí aktivně přesvědčoval již od jara. "Je to velmi důležitý krok," vyjádřil se zase o klíčovém prvku vládní pomoci prezident HK. Pomůže to dle jeho slov k udržení konkurenceschopnosti tuzemského průmyslu a celé ekonomiky.
Pro velké podniky budou platit od 1. 1. 2023 do konce příštího roku stejné ceny, jaké kabinet již dříve nastavil pro domácnosti a malé a střední firmy. Za dodávku elektřiny tak podniky zaplatí 5 000 Kč/MWh a za dodávku plynu 2 500 Kč/MWh (obě částky jsou bez DPH a distribučních poplatků), uvádí tisková zpráva MPO. V případě stropovaných cen by benefit neměl překročit limit veřejné podpory podle takzvaného Dočasného krizového rámce. Pokud jej podnik překročí, bude podle dalšího připravovaného nařízení vlády, které vláda projedná začátkem ledna 2023, povinen toto překročení odvést zpět do státního rozpočtu.
Zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy tento krok vítají. Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého je to velmi důležitý krok. „Hospodářská komora zastropování cen energií pro velkoodběratele iniciovala a v posledních týdnech o konkrétních parametrech opatření s vládou pravidelně jednala. Považujeme to za nesmírně důležitý krok, který od ledna nastavuje státní pomoc s drahými energiemi pro všechny druhy podniků, a to bez ohledu na jejich velikost," řekl a zároveň zdůraznil, že jde zároveň o klíčový prvek vládní pomoci k udržení konkurenceschopnosti tuzemského průmyslu a celé ekonomiky.
Psali jsme
Dlouho diskutovaná regulace cen pro velké podniky je tady. Vláda vcelku drahou, ale férovou pomoc dotáhla do konce. Velké průmyslové podniky…
Zastropování je možné kombinovat s dotační pomocí dle Dočasného krizového rámce, celková pomoc státu ale nesmí pro jeden podnik přesáhnout 4 milióny eur, tedy cca 100 miliónů korun. Nařízení také nově stanovuje možnost stropování cen pro zákazníky, kteří jsou připojeni přímým vedením z výrobny elektřiny do místa spotřeby. V případě dodávky plynu je pro posouzení 80% hranice pro stropování nutné odečíst plyn spotřebovaný na výrobu elektřiny (taková spotřeba nepodléhá stropování) a plyn na výrobu tepla (plně stropovaný). 80% hranice je vypočtena ze zbytku.
„Za Svaz průmyslu a dopravy jsme vládu o vážnosti situace a potřebě řešit ceny energie pro firmy všech velikostí aktivně přesvědčovali již od jara. Představenou podporu vnímáme jako základní kámen, který dá podnikům alespoň určitou jistotu pro plánování v příštím roce a je naplněním příslibu, který jsme získali v rámci společných jednání již v září," komentoval vládní nařízení Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR a dodal, že zvolený koncept vycházející z Dočasného krizového rámce není neomezeným zastropováním pro všechny a nemusí znamenat dostatečnou pomoc pro firmy nejvíce zasažené vysokými cenami energie. "Čekají nás ještě další jednání na upřesnění modelu a hledání doplňkových nástrojů,“ varoval.
Statní rozpočet by toto vládní opatření mohlo vyjít zhruba na 40 mld. v příštím roce. Financovat se bude mimo jiné z výnosu daně z neočekávaných zisků a cenových stropů EU pro výrobce energií. Obě tato opatření by měla v příštím roce přinést do rozpočtu přes 100 mld. korun.