Itálie v čele energetického přerodu: Odstavení uhelných elektráren o rok dříve, než se plánovalo

06. 06. 2023
Itálie v čele energetického přerodu: Odstavení uhelných elektráren o rok dříve, než se plánovalo
foto: Pixabay/ilustrativní

Itálie plánuje rychlejší odstavení svých uhelných elektráren a přechod na méně znečišťující zdroje energie. Ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin oznámil, že země by mohla opustit uhlí již v roce 2024, pokud ceny plynu zůstanou nízké. Itálie se snaží najít alternativu za dovoz ruského plynu a zaměřuje se na zemní plyn a obnovitelné zdroje energie. Tento krok je součástí snahy přizpůsobit se trendu omezení závislosti na fosilních palivech a dosáhnout čisté a udržitelné energetiky.

Itálie by mohla opustit uhlí do roku 2024, uvedl ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin. Země chce odstavit své uhelné elektrárny o rok dříve, než původně plánovala, za předpokladu, že ceny plynu zůstanou nízké, informuje server REUTERS. V roce 2021 zvýšila Itálie výrobu energie z uhlí na 7,5 % celkového objemu.

"Záměrem je opustit uhlí do roku 2025 nebo ještě dříve.... Doufám, že se to podaří do roku 2024, pokud se ceny plynu udrží na současné (nízké) úrovni," cituje server Reuters italského ministra životního prostředí Pichetto Fratina. Plánem je nahradit uhlí zemním plynem, který je považován za méně znečišťující fosilní palivo. Zemní plyn by měl hrát klíčovou roli v italské energetické transformaci až do roku 2050, přičemž země se postupně zaměřuje na obnovitelné zdroje energie.

Podle současného plánu pro energetiku a klima by Itálie měla opustit uhlí do roku 2025, ale ministr Pichetto Fratin doufá, že toho dosáhnou již v roce 2024. Vláda si stanovila cíl, že do konce tohoto desetiletí 30 % spotřebované energie a více než polovina vytvořené energie by měly pocházet z obnovitelných zdrojů, píše server iea.

Ministr také zmínil možnost obnovení jaderné energie v budoucnosti, ale rozhodnutí o tom bude na budoucích vládách. V současnosti je povolena pouze výzkumná činnost v této oblasti. Itálie se snaží přizpůsobit se trendu snižování závislosti na fosilních palivech a zaměřit se na čistou a udržitelnou energetiku. Odstavení uhelných elektráren by představovalo významný krok směrem k dosažení těchto cílů.

 

 

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn