Jihomoravský kraj chystá masivní sdílení elektrické energie

20. 06. 2024
Jihomoravský kraj chystá masivní sdílení elektrické energie
foto: Deník Vektor/Elektřina, ilustrační foto

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich podepsal v pondělí memorandum o spolupráci na projektu energetického společenství se zástupci firem, spolků i občanů. Média o kroku informovala Helena Ondřejová z tamního tiskového oddělení.

Společenství umožní sdílení elektrické energie nejen mezi krajskými nemocnicemi, školami nebo sociálními zařízeními, ale taky mezi občany, firmami nebo neziskovými organizacemi. Pro upřesnění doplňme, že Jihomoravský kraj má zhruba 1.200.000 obyvatel. Demografický vývoj naleznete ZDE.

Hlavním smyslem vytvoření energetického společenství je podle vedení kraje větší využití energie z obnovitelných zdrojů.

„Další výhodou je i větší odměna za sdílenou energii, než při jejím prodeji do sítě. V rámci společenství tak ušetří každý majitel fotovoltaiky jako producent energie, stejně jako její spotřebitel,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Celý projekt připravuje krajská společnost CEJIZA, která provádí nákup energií a energetický management pro všechny krajské objekty.

Komunitní sdílení pochopitelně není devízou jen uvedeného kraje. O jednotlivých možnostech Deník Vektor už v minulosti informoval jak v souvislosti s ČEZem, tak s Pražskou plynárenskou. Tímto typem byznysu se samostatně zabývá zákon č. 469/2023 Sb., který specifikuje nejen možnost sdílení elektřiny, ale i pravidla a povinnosti.

Novela MPO, která zavedla sdílení elektřiny, byla vyhlášena nejlepším zákonem pro byznys v roce 2023.

vložil: Daniel Kolman

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn