Klimatická výzva: Rostoucí teploty ovlivňují jaderné elektrárny
foto: Pixabay/ilustrativní
Vysoké letní teploty ovlivňují výrobu jaderné energie. Oteplení vedlo ve Francii k nutným občasným odstávkám výroby. Z dlouhodobého hlediska se sice jedná o zanedbatelný podíl na výrobě, nicméně trend ukazuje, že jde o stále častější fenomén.
Letošní rekordní letní teploty se dotkly také energetického sektoru. Ve Francii se dokonce v důsledku vysokých teplot musel omezit provoz jaderných elektráren, informuje server euronews. Podél francouzských řek se snižovala výroba energie až o polovinu.
Rostoucí teploty měly za následek také oteplení řek a jiných vodních ploch, jejichž zdroje se používají v jaderných elektrárnách ke chlazení. Ve Francii se nutná opatření dotkla elektráren Bugey a Saint Alban.
Odhady byly takové, že se bude muset provoz pozastavit pouze o víkendech či poledních hodinách, kdy je teplota nejvyšší. Podle společnosti EDF jsou škody způsobené nutnými letními odstávkami okolo 0,3 % roční výroby elektřiny. Dlouhodobý nárůst letních teplot by tedy podle statistik měl mít na provoz elektráren minimální dopad.
Přesto se jedná o poměrně zajímavý a důležitý fenomén, jelikož v oblasti uhlíkově nenáročné energie jsou jaderné elektrárny považovány za nejstabilnější, píše server WIRED. Jejich výkon byl donedávna považován za minimálně ovlivnitelný změnou klimatu a dalšími přírodními podmínkami.
I když zatím nejde o významný jev z hlediska výroby, studie ukazují, že počet odstávek provozu jaderných elektráren kvůli nevhodnému počasí neustále roste. V roce 2010 došlo k osmkrát většímu množství výpadků než v 90. letech.
Zaznamenal se také nárůst planktonu a řas v oblasti kolem elektráren, především v období veder. Možné dopady by tyto změny mohly mít také na populace ryb. Monitorování biomu je tedy stále prioritou.