Nájemníci řádně neplatící energie mohou způsobit problémy majitelům nemovitostí
foto: Pixabay/Ilustrativní
Vysoké nedoplatky čekají na ty, kteří si včas nezvýší zálohy na energie. Situace se ale může stát nepříjemnou nejen pro nájemníky, ale i pro případné majitele nemovitostí. V případě odstřižení nájemníka, který je odběratelem energií, putují poplatky za vlastníkem dotyčného bytu či domu.
U krátkodobých pronájmů je podle zpravodajského webu iDnes.cz doporučováno, aby byla odběratelská smlouva psaná na majitele. Někteří však tento postup volí i u nájmů dlouhodobých a to z důvodu větší jistoty včasných plateb. Způsob přináší řadu výhod. Lze například sjednat pevnou paušální částku, kterou budou poskytované služby hrazeny, čím odpadají některé starosti s vyúčtováním.
Advokát Pavel Strnad však před tímto postupem varuje a obzvláště v dnešní době jej nedoporučuje. Pro pronajímatele totiž může být velmi nevýhodný. „Nájemce by nic nemotivovalo k úsporné spotřebě, protože jeho náklady by byly pořád stejné, naopak náklady majitele bytu či domu by mohly být i mnohonásobně vyšší,“ upozornil, dodal však ale, že je i ze zákona možno tuto částku upravovat, a to v míře odpovídající změně ceny služeb. Případné změny výše záloh je nutno nájemci řádně oznámit a odůvodnit, přičemž takové změny platí od prvního dne následujícího měsíce.
Psali jsme
Rok 2022 se v oblasti energetiky nesl ve znamení velkých změn v evropské energetice. Podle novináře Jana Strouhala změny odstartovala ruská…
U pronájmů dlouhodobějšího rázu jsou často odběratelem u společnosti poskytující energie přímo nájemníci, kteří nesou náklady a zálohy si určují sami. Případné nedoplatky či naopak doplatky jdou opět za nájemcem. V případech kontinuálního neplnění povinností a neplacení záloh však může dojít k takzvanému odstřižení energií, jehož důsledky nese i majitel nemovitosti. Ten bude totiž později povinen uhradit poplatky spojené s opakovaným připojením a teprve poté je bude moci po bývalém nájemci vymáhat.
Tagy