Německo pokračuje v uzavírání jaderných elektráren. Alternativní zdroj zatím nemá
foto: Pixabay/ilustrativní
Německo postupně uzavírá své jaderné elektrárny a plánuje úplně ukončit výrobu jaderné energie. Plán, který probíhá již 20 let, byl zpomalován válkou na Ukrajině. Nicméně, tento krok v současné době stále kontrastuje s plány některých dalších evropských zemí, které se snaží nahradit emisně náročné zdroje jadernou energií. Jak se tedy Německo vypořádá s přechodem na alternativní zdroje energie a bez emisí, je otázka, která teprve čeká na odpověď.
Německo, jedna z předních evropských ekonomik, se chystá ukončit svou výrobu jaderné energie, zveřejnil to server sky news. Tento proces začal již více než 20 lety a byl vystupňován po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Následné protijaderné demonstrace v Německu vedly tehdejší kancléřku Angelu Merkelovou k prosazení plánů na odstavení všech zbývajících německých jaderných elektráren do roku 2022. Tento plán byl však pozastaven v závislosti na energetické krizi způsobené válkou na Ukrajině.
Od roku 2003 bylo uzavřeno šestnáct jaderných reaktorů v Německu a v sobotu 15. dubna 2023 byly uzavřeny tři zbývající zařízení v Emslandu v severní spolkové zemi Dolní Sasko a reaktory Isar 2 a Neckarwestheim.
Psali jsme
Evropská unie si stanovila ambiciózní cíle v oblasti elektrické energie. Hlavní metou, které se snaží docílit, je přechod všech členských států…
Tento krok je v kontrastu s rostoucím zájmem o jadernou energii v některých dalších zemích, včetně Velké Británie, která se rozhodla stavět nové jaderné elektrárny. Jaderná energie se stala důležitou alternativou k fosilním palivům, protože vyrábí elektřinu bez emisí způsobujících oteplování klimatu při spalování fosilních paliv. Mezi země s vysokým zájmem o rozvoj jaderné energie patří také Česká republika.
Existuje však také řada obav ohledně bezpečnosti jaderných elektráren a nakládání s jaderným odpadem. Kromě toho je výstavba jaderných elektráren nákladná a časově náročná.
Nicméně, výroba elektřiny z fosilních paliv stále tvoří značnou část celkového energetického průmyslu a odpojení fosilních paliv i jaderné energie bude pro Německo velmi složité. Jak chtějí tyto zdroje nahradit, je tak zatím záhadou. Obnovitelné zdroje totiž nedokáží spotřebu v Německu samy o sobě pokrýt. Jak se celá tato situace pro Německou ekonomiku vyvine, bude ještě velmi zajímavé sledovat.