Německo v čele zelené revoluce: Stává se druhou nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie
foto: Pixabay/ilustrativní
Německo se stalo druhou nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie, předstihlo tak Čínu, zatímco Spojené státy si udržují první příčku. Německo podniká důležité kroky k reformě energetického trhu a odklonu od fosilních paliv. Čína čelí obviněním z falšování biopaliv, zatímco Indie se posouvá na šestou pozici díky rychlému růstu odvětví obnovitelných zdrojů energie, zejména solární energie.
Německo se stalo druhou nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie, předstihlo tak Čínu, uvádí server Reuters. Toto zjištění vyplývá z nedávného výzkumu poradenské společnosti EY, která každoročně sestavuje žebříček 40 největších světových trhů s obnovitelnou energií. První příčku si stále drží Spojené státy.
Německo, které bylo dlouhodobě závislé na fosilních palivech a jaderné energii, podniklo důležité kroky směrem k reformě energetického trhu. V dubnu tohoto roku zavřelo poslední tři jaderné elektrárny, čímž přispělo k odklonu od jaderné energie. Navíc usiluje o to, aby do roku 2030 obnovitelné zdroje tvořily 80 % jeho energetického mixu. V současnosti činí podíl obnovitelných zdrojů 46 %, což je nárůst o 5 % ve srovnání s počátkem roku 2022.
Jedním z faktorů, které posunuly Čínu na třetí pozici, by mohlo být také nedávné obvinění z falšování biopaliv, která dováží do Evropy, informuje server Fastmarkets. Evropská komise se tímto nařčením od nejmenovaného členského státu výrazně zabývá. Podle všeho Čína měla biopaliva doplňovat levnějšími odpadními oleji a snižovat tak jejich cenu. Vzhledem k závazku EU přejít na nulovou emisi uhlíku se tato obvinění neberou na lehkou váhu.
Spojené státy si udržely první místo díky přijetí zákona o snížení inflace, který zahrnuje velké investice do energetické bezpečnosti a změny klimatu. Avšak existuje zde problém s nedokončenými projekty obnovitelných zdrojů, které čekají na připojení k regionálním sítím. Navzdory tomu, že sektor větrné energie na moři roste, bude pravděpodobně překročen cíl americké administrativy mít do roku 2030 30 gigawattů větrné energie na moři. Indie se posunula na šestou pozici, předstihla tak Austrálii. Tento nárůst je důsledkem rychlého růstu odvětví obnovitelných zdrojů energie, zejména solární energie, v indickém hospodářství.