Nová elektrárna v Dukovanech by si na sebe měla vydělat, řekl Třešňák

08. 12. 2022
Nová elektrárna v Dukovanech by si na sebe měla vydělat, řekl Třešňák
foto: Pixabay/Ilustrativní

Čtvrtečním hostem Interview ČT24 Daniela Takáče byl tentokrát náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti). Tématem byly především energie v České republice. Primárně se řešilo téma výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany a došlo i na zásoby plynu v ČR.

„Není doba na to, aby ten plán byl rychlejší?“ ptal se se moderátor v Interview ČT24.  Podle plánu to bylo oznámeno, že první vyslání energie z nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude dle plánu možné v roce 2036. Dle Třešňáka taková doba zajisté je, jelikož je velká veřejná poptávka. Nicméně upozornil na fakt, že jádro má velmi specifické povolovací procesy, kde je mnoho dílčích kroků, které nelze nijak zkracovat či bagatelizovat. Při optimistickém úhlu pohledu by se možná mohlo mluvit o zkrácení povolovací fáze o rok či dva. Ale počítače se s tím, že dle harmonogramu skupiny ČEZ dojde k získání stavebního povolení v roce 2029.

Zájemců o stavbu nového bloku v Dukovanech je hned několik. Jedná se o francouzskou společnost EDF, jihokorejskou firmu KHNP a americkou společnosti Westinghouse. K problematice výdělku odpověděl náměstek ministra relativně vyhýbavě. „Tak jak je to koncipováno, tak by si ta elektrárna na sebe měla vydělat,“ řekl. Následně ale dodal, že by se tak mělo stát v horizontu mezi deseti a dvaceti lety, přičemž investiční náklady jsou odhadnuty na 150 až 200 miliard korun. Je nutno ale počítat, že tato cena nezahrnuje žádné ostatní výdaje.

Otázkou bylo i to, jak se může výstavba bloku projevit na cenách elektrické energie pro spotřebitele, primárně pak tedy domácnosti. Třešňák uvedl, že nemá křišťálovou kouli, aby mohl mluvit o číslech za 14 let. „Lze ale obecně zmínit, že čím větší dostatek energie na trhu bude, tím budou ceny v dané době nižší,“ zmínil velmi optimisticky. S dnešní optikou lze prý vidět minimálně nějaká vize a světlo na konci tunelu a to nejen pro ceny energií, ale také energetickou bezpečnost České republiky.

Vláda podle vyjádření náměstka zajisté plánuje v budoucnu stavět další bloky, ať už v Dukovanech či v Temelíně. Je potřeba se podívat i na dosluhovost současných bloků. Stát má tak jasno, že chce nadále jadernou energetiku rozvíjet. „Máme jistotu, že tu jadernou energetiku budeme moci mít? Že to bude ta čistá energie, kterou Evropa bude chtít?“. Na tuto otázku moderátora se dostalo odpovědi, že vše, co je schváleno tzv. sedmadvacítkou je vždy křehkým kompromisem. Je ale daný rámec pro rozvoj jaderné energetiky, který se dodržuje.

V závěru pořadu se pak řešila problematika zásob plynu. „Na tuto zimu je dostatek plynu,“ prohlásil Takáč. „Co ale příští zima? Je už nakoupeno a víme, jestli bude plynu dostatek?“ zeptal se. Zásobníky plynu jsou nyní naplněny na 95,4 procent své kapacity. Taková zásoba by vystačila na 140 dnů při průměrné roční spotřebě, 79 dnů při spotřebě v zimním období či 308 dnů při spotřebě domácností v zimním období. Plynu je tak dostatek a podle slov náměstka jsou další zásoby v řešení.

vložil: Jana Pavlovová

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn