"Pád Bohemia Energy jde za vámi," vytáhl Skopeček na Havlíčka v Partii, kde to pěkně vřelo

12. 12. 2022
&quote;Pád Bohemia Energy jde za vámi,&quote; vytáhl Skopeček na Havlíčka v Partii, kde to pěkně vřelo
foto: Facebook /Poslanec Jan Skopeček (ODS)

Nedělní Partie na Primě byla opět velmi dynamická. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který měl být hostem, nakonec z důvodu nemoci nedorazil. To ale bývalému ministrovi Karlu Havlíčkovi (ANO) extra zvlášť nevadilo. Ve studiu diskutoval s ekonomickým expertem ODS poslancem Janem Skopečkem a musí se nechat, že si oba pánové několikrát vjeli do vlasů. Ve studiu to chvílemi pěkně vřelo, a to především v momentě, kdy se řešily energie.

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News měl původně zasednout ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan a 1. místopředseda ANO a bývalý ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček. Rakušan ale z důvodu nemoci nedorazil a ve studiu ho nahradil poslanec Jan Skopeček (ODS).

Jedním z témat byly ceny energií. Terezie Tománková zrekapitulovala, že na Slovensku se pravděpodobně bude platit (v přepočtu) 1500 Kč za MWh – a v Česku 6000 Kč za MWh. Skopeček ale v tomto kontextu hned zdůraznil, že ještě není jisté, co vláda nakonec prosadí. Odkazoval tak k jisté nestabilitě vládnoucího slovenského kabinetu. „Přiznejme si, že na Slovensku to bude znamenat problém pro jejich energetickou firmu, která to možná nebude schopná ustát. Mohl by to být problém i pro výstavbu nových jaderných zdrojů, které Slováci potřebují stejně jako my,“ řekl a přešel k dalšímu ožehavému tématu, kterou je inflace.

Pěl ódy na adresu kabinetu Petra Fialy (ODS), která provedla tři valorizace důchodů, dala pět tisíc korun rodinám s dětmi a zvyšovala životní a existenční minimum. Kdyby prý hnutí ANO nepředalo vládnoucí pětikoalici Česko tak zadlužené, mohla pomáhat ještě více. Inflace je podle něj to největší nebezpečí. „To že klesají mzdy, to není tím, že by se málo přidávalo – to je prostě tím, že je vysoká inflace. Ale tu se daří brzdit i díky krokům České národní banky, která zvyšovala úrokové sazby, což kolegové z ANO kritizovali, ale ještě že bankéři z ČNB poslance z ANO neposlechli,“ pravil Skopeček.

To ale Havlíčka nadzvedlo ze židle. „Nezlobte se, pane kolego, ale my jsme nejhorší. Ten deštník proti chudobě, to už ani není deštník, ten prostě nefunguje. Ta pomoc rozhodně není masivní, ona není skoro žádná. Co se týká ceny plynu, jsme druzí nejhorší v EU,“ zuřil Havlíček a dodal, že v Rakousku elektřina vyjde na 2400 korun v přepočtu, v Polsku je to 3400, zatímco v Česku 6000 korun za MWh. Podle bývalého ministra právě toto inflaci přiživuje. „Fialova vláda smutným šampionem v růstu inflace,“ tepal vládu místopředseda hnutí ANO.

Skopeček si taková slova nenechal líbit a promptně reagoval.  „Tady jsme slyšeli dojmy, tak se pojďme podívat na fakta,“ čeřil vody s tím, že to na trhu s energiemi není žádná tragédie. Odkazoval k tomu, že ceny energií rostou v Česku srovnatelně s ostatními zeměmi EU a v posledních měsících je ČR dokonce hluboko pod tímto průměrem. V kanonádě nepřastával. Rýpl si do Havlíčka tak, že mu připomněl pád Bohemia Energy, ke kterému došlo v době, kdy byl ministrem. „Pád Bohemia Energy jde za Vámi, protože si můžeme říct, co jste dělali, že jste to nechali dojít tak daleko. Než tady začnete strašit, podívejte se na data, která jsou otevřená, veřejná a všem dostupná,“ vřelo to ve studiu.

Slovní "ping pong" ale pokračoval. Havlíček úder vrátil. Obul se do vlády Petra Fialy, která se dle jeho slov jen s rukama v klíně dívala na selhání energetického trhu a totálně zaspala. Narážel tak na současného ministra Jozefa Síkelu, kterého se ale Skopeček ve studiu zastával. Dělá podle něj prý vše proto, aby země měla energie i na příští zimu. Havlíček ale trval na svém. Prý u Síkely se jde jen spolehnout na to, že to co řekne, že nebude, tak nakonec bude. "Na to se dá celkem spolehnout,“ podotkl ironicky Havlíček. Měl tím na mysli, že Síkela například tvrdil, že nebude možné pomoct velkým firmám, protože to neprojde přes EU – ale teď se najednou mluví o tom, že i velké firmy pomoc dostanou. „Mě strašně štve, že zatímco my jsme v době covidu ty firmy zachraňovali – tak dnes jsou v riziku krachů,“ lamentoval Havlíček, podle nějž vláda musí přijmout příslušná národní opatření.

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn