Podle Matouška z Centropolu by se ceny měly začít stabilizovat. Dodavatelé pak zlevní

27. 01. 2023
Podle Matouška z Centropolu by se ceny měly začít stabilizovat. Dodavatelé pak zlevní
foto: Pixabay/Ilustrativní

Za poslední tři měsíce spadla na pražské burze PXE cena elektřiny o 47 procent. V polovině prosince se megawatthodina elektřiny pohybovala okolo 300 eur, nyní je však cena na 156 eurech. Křivka ceny se ale otočila a míří vzhůru. Takový obrat způsobilo chladné počasí a s tím i vyšší spotřeba energií. Podle marketingového ředitele Centropol Energy Jiřího Matouška nyní dochází k uklidnění a postupnému návratu do nového normálu.

„V tuto chvíli ještě nelze předpokládat, že by spotřebitelské ceny spadly dramaticky pod cenový strop, ale může k tomu dojít později v průběhu roku 2023,“ prozradil marketingový ředitel Centropol Energy Jiří Matoušek pro SeznamZpravy.cz, podle kterého by se měly ceny stabilizovat a dodavatelé by tak v návaznosti měli začít zlevňovat. Ceny, jaké jsme znali před krizí se ale nevrátí, upozorňuje.

Podle šéfa největšího dodavatele energií v Česku jsou energie levnější z důvodu mírné krize. „Konečně dochází k uklidnění a postupnému návratu do nového normálu. Nicméně bych rád připomenul, že na konci roku 2022 se elektřina pro tento rok obchodovala na úrovni 250 eur za megawatthodinu. V tuto chvíli vychází cena někde kolem 220 eur, což v zásadě odpovídá cenovému stropu,“ poznamenal Matoušek, který optimisticky doufá, že se budou ceny s příchodem mrazů pohybovat na aktuální úrovni. U zimního plynu je podle něj vysoká pravděpodobnost, že v době naplňování plynových zásobníků na následující topnou sezonu, se budou ceny pohybovat zhruba mezi 60 a 75 eur za MWh. Plyn by tak měl za tohoto předpokladu být levnější jak pro domácnosti, tak i pro firmy. Oproti poslední sezóně je to pokles ceny o zhruba 50 eur, přičemž některé nákupy proběhly s cenou 110 eur za MWh, některé naopak za 140.

Cenové oteplení se podle odborníka promítne v účtech pro domácnosti relativně rychle, alespoň tedy u zákazníků velkých dodavatelů. „V zásadě už v momentě, kdy jim budou končit fixované produkty. Když vám skončí fixovaný produkt třeba v březnu nebo dubnu, v tu chvíli dostanete už aktuální cenu,“ vysvětlil a zdůraznil, že ve smlouvě je vždy jasně definováno, zdali zákazník dostane nový produkt na jeden rok, či kontrakt na dobu určitou. Varuje však, že u doby neurčité nebude cenový pokles tak rychlý a patrný, protože tam mají dodavatelé nakoupeno v zásadě na celý rok.

Na skutečnost, že se nově objevily nabídky na produkty těsně pod cenovým stropem, odborník upozorňuje. Kontrakty jsou na tři roky a jsou plny rizik. „Nechtěl bych, aby to vypadalo jako útok na konkurenci. Ale myslím, že E.ON vydal spíš symbolický ceník, nikde jsem nezaznamenal silné doporučení z jejich strany k uzavírání dvouletého nebo tříletého produktu na elektřinu nebo plyn,“ konstatoval a upozornil, že sama společnost mluví o nabídce pro nové, konzervativnější klienty, kteří chtějí přijmout riziko, že jim cena zůstane i v případě, že ceny na trzích více klesnou. „V tuto chvíli tak nedoporučím uzavírat smlouvu s delší fixací ceny ani v komoditě zemní plyn, ani v komoditě elektřina. Na tři roky určitě ne, na dva roky s cenou lehce pod cenovým stropem také ne,“ uvedl Matoušek.

Pro zákazníky, hledající nového dodavatele v tuto chvíli doporučí hledat dodavatele na domu neurčitou. Smlouva totiž zaručuje, že v momentě, kdy skončí cenový strop, poskytne přesně aktuální cenu. Doporučuje tak maximálně fixaci na dobu jednoho roku. „Až cenový strop skončí, tento zákazník bude mít právo volby znovu. Pokud by cena měla jít nahoru, dostane možnost od smlouvy odstoupit a najít si dodavatele nového. Nicméně pro každého zákazníka, který přejde k novému dodavateli, tak ten dodavatel nakupuje elektřinu nebo plyn na příští rok. To znamená, že nakupujeme za ceny, které vidíte dnes na velkoobchodních trzích. A ty se projeví ve všech cenících postupně, nejpozději od 1. ledna roku 2024,“ vysvětlil odborník.

Tagy

▲+1.07%
1 den
▲+2.73%
1 týden
▲+4.69%
1 měsíc
▲+39.07%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▼-1.85
1 den
▼-0.16
1 týden
▲+10.5
1 měsíc
▼-0.52
1 rok
Index stresu 45.51
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn