Rusku navzdory. Víc než třetina plynu putovala do ČR
foto: Se svolením ČEZ/Premiér Petr Fiala při spuštění LNG terminálu v Eemshavenu
Dva roky provozu plovoucího LNG terminálu si v září připomenou v nizozemském Eemshavenu. Důvody k oslavám jsou však už teď. Zařízení na převádění zkapalněného zemního plynu (LNG) do plynného skupenství totiž odbavilo stý obří tanker. Do České republiky putovala více než třetina plynu.
ČEZ ve spolupráci se státem zajistil pro ČR 37 lodí, což představuje 3,4 mld. m3 plynu, tedy více než polovinu celorepublikové roční spotřeby. Dodaný plyn nesmí podle podmínek smlouvy pocházet z Ruska, většina tankerů připlula z USA.
„Terminál v Eemshavenu funguje podle plánu a je jedním z pilířů energetické bezpečnosti České republiky. Zařízení, kam neproudí ani molekula ruského plynu, je v provozu více než dvacet měsíců a podílí se na zajišťování dostatku plynu pro Evropu a stabilizaci trhu s plynem. Získání kapacity v terminálu nám také umožnilo získat cenné zkušenosti na trhu s LNG, které jsme mohli zúročit například při úspěšných jednáních o vstupu do německého projektu Stade,“ uvedl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ. Aktuálně ČEZ přes svou společnost NetGas a. s. nabízí plyn přibližně od 2000 do 2500 korun za magawatthodinu. Vždy dle lokality a typu odběru.
Redakce Deníku Vektor požádala tiskového mluvčího ČEZ o vyjádření k finančnímu objemu dodávky plynu putujícího z nizozemského terminálu do Česka, konkrétní odpověď však neobdržela. „Nakupujeme a prodáváme plyn na základě tržních podmínek, stejně jako ostatní obchodníci s LNG. Ale neposkytujeme o tomto detailní informace, jde o obchodní know-how,“ tvrdí Roman Gazdík, mluvčí společnosti ČEZ.
V Eemshavenu vznikl vůbec první terminál na zkapalněný zemní plyn v Evropě, spuštěný od začátku války na Ukrajině. První loď sem připlula v září 2022. Zařízení dokáže zpracovat osm miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho až tři miliardy mohou směřovat do České republiky. Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnosti, britsko-nizozemský Shell a francouzská Engie. Terminál tvoří dvě plavidla, Eemshaven LNG a Energos Igloo. Technologie umožňuje skladování a zpětné zplyňování.
Na speciálně upravených tankerech se do Eemshavenu dováží zkapalněný zemní plyn, který se po ohřátí v terminálu a převedení do plynného skupenství vpustí do soustavy přepravních plynovodů. LNG se ohřívá pomocí tepla mořské vody.
Po zahájení agrese Ruska na Ukrajině v roce 2022 se podařilo zařízení v Eemshavenu vybudovat a zprovoznit v rekordním čase několika měsíců. Loni se v České republice spotřebovalo 6,7 mld. metrů krychlových plynu.
Zdroje: ČEZ, Seznam Zprávy, iDnes