Solární panely: ano či ne? Poradíme s jejich cenou
foto: Flickr / Oregon Department of Transportation/Instalace solárních panelů
Energetika pro začátečníky: Solární panely byly pro mnohé vždy známkou určitého luxusu nebo ekologického životního stylu. Odpověď na otázku, kolik panely stojí vás může překvapit.
Solární panely představují moderní a ekologický způsob, jak snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. V České republice proto s každým rokem přibývá počet domácností, ale také společností, které umísťují na střechy svých budov solární panely. V souvislosti s pořízením solárních panelů však existuje významná otázka a to ta, kolik vlastně panely stojí a zda jsou vůbec pro běžnou českou domácnost vůbec dostupnou technologií. Na tyto otázky vám pomůže najít odpovědi tento text.
S pořízením solárních panelů pomohou podpůrné programy
Ve spojení se solárními panely se velmi často objevuje strašák v podobě jejich vysoké ceny. Velmi často můžete z různých zdrojů slyšet, jak jsou solární panely cenově nedostupné a jsou tedy spíše znakem luxusního životního stylu. Tyto informace se však již několik let ukazují jako zastaralé. Zdostupnění solárních panelů pro širokou populaci totiž významně napomáhají programy realizované státem, jako Nová zelená úsporám, které nabízejí dotace pro snížení počátečních nákladů na nákup panelů a příslušné techniky pro uchování energie.
Právě program Nová zelená úsporám, který je podle informací Ministerstva životního prostředí určený jak pro fyzické, tak i právnické osoby, umožňuje pokrýt až 160 000 Kč z veškerých přímých realizačních výdajů na pořízení a montáž solárních panelů. Právě díky tomu se návratnost celé investice do solárních panelů výrazně zkracuje. Žádost o příspěvek lze podat online přímo na webové adrese novazelenausporam.cz, ale také je možné požádat o pomoc s vyplněním pracovníky na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR.
Kolik zaplatíte za solární panely?
Samotná cena solárních panelů, montáže a dalších potřebných zařízení zaručujících jejich fungování a správné kumulování solární energie závisí hned na několika faktorech. Těmi je především velikost panelů, jejich maximální výkon, ale také samotná technologie, na jejímž základě následně panely přetvářejí sluneční svit v energii. Důležité je při rozhodování především to, k jakému účelu by měly solární panely sloužit, tedy zda pro vytváření elektřiny pro domácnost či firmu s velkým provozem. Při rozhodování máte proto na výběr z menších, středních a velkých solárních systémů.
Přehled cen solárních panelů podle výkonu a současné nabídky na trhu (srovnání různých dodavatelů jako Česká solární, Solar Brothers nebo EnergoSolar):
-
Menší systémy pro domácnosti (3 kWp): okolo150 000–250 000 Kč, včetně instalace.
-
Středně velké systémy (6 kWp): okolo 250 000–400 000 Kč.
-
Velké systémy pro firmy a větší objekty: okolo 500 000 Kč.
Zjistit orientační přibližnou cenu zakoupení a instalace solárních panelů včetně dalších komponentů je možné pomocí tzv. solárních kalkulaček. Ty jsou nabízeny přímo dodavateli solárních panelů pro české domácnosti a firmy, tedy společnostmi jako Solar Brothers, Česká solární s.r.o. nebo Schlieger. Pro získání přesnějších informací je však třeba dodavatele oslovit přímo, protože cenu může ovlivnit množství parametrů, mezi něž patří orientace a sklon střechy nebo samotné klima daného regionu, v němž se dům nachází.
Rozhodující pro cenu solárních panelů je jejich výkon
Podle popsaných tří typů solárních panelů je proto jasně patrné, že jejich pořizovací cena se zásadně odlišuje podle toho, jak velkou energii mají produkovat a pro jaké účely jsou ve výsledku určeny. Výkon solárního panelu, například 3 kWp (kilowatt peak), podle EnergoSolar označuje maximální výkon, který technologie dokáže vyprodukovat za ideálních podmínek, tedy při optimálním slunečním záření (přibližně 1 000 W/m²) a teplotě kolem 25 °C. Tento výkon je měřen ve špičkových hodinách, nikoliv jako kontinuální výkon během dne nebo roku.
Nejvíce energie solární panely všeobecně vyrobí v letních měsících, kdy je v České republice nejvíce slunečního svitu. U solárních panelů však rozhodně neplatí, že čím teplejší je počasí, tím se také zvyšuje výkon vyrobené energie. Je tomu právě naopak. Při vysoké teplotě vzduchu mají totiž panely tendenci se, podobně jako jiná elektronická zařízení, přehřívat a jejich výkon klesá. Energie, kterou systém vyrobí, proto tak proto především závisí na množství slunečního záření v dané lokalitě.
Solární panely zásadně ovlivňuje počasí a možné ztráty
V České republice se roční doba slunečního svitu podle informací tzb info pohybuje mezi 1150 - 1600 hodinami za rok, což by průměrně mohlo být okolo 1 350 hodin ročně. Pokud tedy vezmeme v potaz, že průměrně každý den svítí slunce asi 4 hodiny, je panel o výkonu 3 kWp schopen vyrobit 12 kWh/den a tedy 3 300 kWh/rok. Tato výše elektrické energie může odpovídat především menším domácnostem s nízkou spotřebou elektřiny, které nemají vytápění založené na elektrické energii. U rodinných domů nebo větších bytů s elektrickým vytápěním se i za cenu dražších systémů s větším výkonem dá předpokládat, že solární panely nedokáží pokrýt veškerou spotřebu, avšak její významnou část.
Realita užívání solárních panelů však zahrnuje také ztráty, například při přeměně energie ve střídači (kolem 10 %) nebo při nevyužití energie v čase jejího vzniku, pokud není dostupný akumulační systém (baterie). Přebytečnou vyrobenou energii však velmi často můžete zasílat přímo zpátky do distribuční sítě. Dodavatel energií ji od vás může odkoupit nebo ji můžete také velmi často „zaslat” na jinou adresu známého nebo rodinného příslušníka. Jejich výsledná spotřeba může být o tuto zaslanou energii následně snížena.