Spotové ceny jsou možným řešením snížení vysokých účtů za energie, míní experti
foto: Pixabay/Ilustrativní
Energetický regulační úřad před službami spotových cen varuje. Ty ale mohou být řešením vedoucím ke snížení vysokých účtů domácností. Odborníci se shodují na tom, že se mohou domácnostem vyplatit, a to díky stanoveným cenovým stropům na plyn a elektřinu, které stanovila vláda.
Spotové ceny se řídí aktuální situací a vývojem na trhu. „Pokud se podívám na říjen roku 2022, což je poslední uzavřený měsíc, tak cena byla asi o 1000 korun nižší, než je zastropovaná cena,“ popsal situaci z hlediska občana pan Petrák pro server CNN Prima News. Dodavatel panu Petrákovi, který žije v rodinném domě v Ústí nad Labem, zvýšil zálohy na plyn o stovky procent. „Pokud by ceny vylétly, mám ve smlouvě s dodavatelem měsíční výpovědní lhůtu,“ vysvětlil. Je to důvod, proč se rizika spotových cen nebojí.
Odborníci tvrdí, že se spotové ceny mohou vyplatit. Takové produkty jsou totiž ze shora chráněn cenovým stropem. V případě, kdy by došlo k poklesu velkoobchodních cen, z toho může zákazník naopak profitovat.
Takovéto spotové zálohy se pravidelně vypočítávají z vývoje cen na burze v předešlém měsíci. Odhady ale nejsou jednoduché, jelikož se situace za poslední měsíce a dny neustále mění. Například v neděli 27. listopadu stála jedna megawatthodina elektřiny průměrně 4 tisíce korun, 30. listopadu cena vzrostla o další 3 tisíce. „Věřím, že se po roce 2023 trhy trošku uklidní a extrémy nebudou tak velké,“ okomentoval toto velmi specifické období Aleš Fojtík, ředitel divize energií společnosti Srovnejto.cz.
Lidé ale většinou netuší, co se pod pojmem „spotové ceny“ skrývá a jaká rizika mohou přinášet. „Pokud si někdo chce sjednat takový produkt, měl by to být člověk, který sleduje situaci na burze a nebude překvapen, pokud ceny skokově vzrostou, protože výkyvy se mu pak bezprostředně promítají do ceny,“ upozornil Michal Kebort, mluvčí Energetického regulačního úřadu. Přes veškerá rizika je zde ale jistota koncové ceny, která by neměla přesáhnout výši cenového stropu. U plynu se jedná o 3 tisíce korun, u elektřiny pak 6 tisíc za MWh