Strouhal: Krušné hory novým zdrojem lithia a Volkswagen plánuje vybudování gigafactory
foto: Pixabay/Ilustrativní
Rok 2022 se v oblasti energetiky nesl ve znamení velkých změn v evropské energetice. Podle novináře Jana Strouhala změny odstartovala ruská agrese na Ukrajině. Evropa se rychle zbavovala zásob ruského plynu, ceny na energetické burze raketově vzrostly a strhly i ceny elektřiny. Politici napříč Evropou ve snaze záchrany a regulace často volili cestu zastropování cen, kvůli kterému některé ze zemí, například Maďarsko, tvrdě narazily. Strouhal nyní bilancoval nad tím, co nový rok energetice přinese.
Několik let zpět Andrej Babiš (ANO) informoval o skutečnosti, že se pod Krušnými horami leží potenciální důl lithia, tedy jednoho z nejdůležitějších prvků pro výrobu baterií do elektrovozů. Česká republika podle Strouhala doopravdy disponuje velkými zásobami lithia a těžba se sice na první pohled jeví jako správná cesta, realita může mluvit o opaku, uvedl tak ve svém příspěvku na portálu Forbes.cz. Takováto těžba je podle něj nejen neekologická, ale její zahájení by s sebou přineslo i potřebné vybudování nové infrastruktury se zpracovatelským závodem.
Podle odborníka a spolumajitele RSJ Libora Winklera je ekonomická návratnost těžby velmi diskutabilní. Mimo společnosti RSJ se o tento zdroj zajímá i ČEZ, který si nechává zpracovat studii proveditelnosti. Po jejím dokončení, které by mělo přijít nejdéle v polovině roku, bude jasné, zdali těžba začne, nebo ne. Pokud by opravdu k tomuto kroku došlo, již za dva roky by mohlo české lithium zásobovat továrny na výrobu baterií pro elektrovozy.
Psali jsme
Neděle 1. ledna 2023 přinesla novoroční projev předsedy vlády Petra Fialy (ODS). Podobně, jako jiní politici, bilancoval nad uplynulým rokem…
Například německý Volkswagen uvažuje o založení této továrny, tzv. gigafactory, na našem území. Česko tento zájem podpořilo a vybralo i hodící se lokalitu. Tou by mělo být záložní armádní letiště v Líních na Plzeňsku. Investice takového rozměru by mohla do veřejného rozpočtu přinést podle vyjádření vlády 71 miliard korun.
Jednou z největších událostí tohoto roku by podle Strouhala mohlo být zestátnění společnosti ČEZ. S myšlenkou přišel premiér Petr Fiala (ODS) již na jaře a to z takového důvodu, aby měl stát pod kontrolou všechny klíčové výrobní zdroje elektřiny na území. Nově by mělo dojít i k zavedení windfall tax, daně z neočekávaných příjmů pro banky a petrochemické a energetické firmy za účelem zisku do státního rozpočtu. Pomocí této daně by se mohlo vybrat zhruba 85 miliard korun.