Ukrajina je připravena opět začít vyvážet elektřinu

03. 04. 2023
Ukrajina je připravena opět začít vyvážet elektřinu
foto: Pixabay/ilustrativní

Ukrajinský ministr pro energetiku prohlásil, že Ukrajina je připravena opět začít vyvážet elektřinu. Po bombardování elektráren Ruskem byla Ukrajina nucena dodávky pozastavit. Nicméně v současné době se vykazuje přebytek elektřiny v soustavě, a proto je možné s Bruselem začít jednat. Dohoda by měla být výhodná pro obě strany.

Ukrajina je připravená obnovit vývoz elektřiny do EU, oznámil to ukrajinský ministr pro energetiku German Galushchenko, píše server EUROMAIDAN PRESS. V roce 2022 po několikaměsíčních bombardování Ukrajiny ze strany Ruska ministerstvo energetiky zastavilo vývoz elektřiny. Cílem útoků totiž byla hlavně zařízení na její výrobu a distribuci. Nicméně momentálně již druhý měsíc v kuse Ukrajina vykazuje přebytek v energetické soustavě. Ten jim dovoluje začít domlouvat znovuobnovení spolupráce s EU.

Jednání o současném stavu proběhlo v Bruselu. Galushchenko zde oznámil novinu o možné obnově sítě. Při diskusi s eurokomisařem pro energetiku Kadrimem Simonem se řešily možnosti komerční výměny mezi EU a Ukrajinou. Pro obě strany by tato spolupráce měla dle ukrajinského ministra přinést výhody. Evropa by získala elektřinu za přijatelné ceny a ukrajinské společnosti by opět vydělávaly peníze. Podle něj je tato dohoda pro Ukrajinu velmi podstatná, a to i z hlediska obnovy hospodářství země po skončení války.

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn