Venezuela se opět řítí do ekonomické propasti
foto: gregtovar/Pixabay/Hlavní město Caracas
Venezuela čelí ekonomické krizi a politické nestabilitě, kterou zhoršují sankce USA. Občané se potýkají s inflací, nedostatkem služeb a černým trhem s dolary. Jak dlouho ještě Venezuela zvládne tuto krizi?
Vztahy mezi Spojenými státy a Venezuelou jsou napjaté a komplikované už nějaký ten pátek. Proč tomu tak je? Největší problém, který mají USA s Venezuelou, je vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Jak uvádí oficiální stránky vlády USA, od roku 2015 uznávají Spojené státy jako legitimní venezuelský vládní orgán pouze Národní shromáždění a neuznávají autoritářskou vládu Madura. USA podporuje obnovu demokracie ve Venezuele prostřednictvím svobodných a spravedlivých voleb. Ve Venezuele kvůli korupci dochází k porušování lidských práv a kvůli nedemokratické vládě uvalily Spojené státy na Venezuelu v minulosti množství sankcí. Může za to také fakt, že Venezuela zcela nespolupracuje v boji proti terorismu a problémem s drogami. Velkým problémem je také obchodování s lidmi, proti kterému vláda Venezuely nepodniká potřebné kroky.
Nová cla pro Venezuelu od Trumpa
Cla Donalda Trumpa jsou samozřejmě v posledních měsících ekonomickým tématem číslo jedna. V rámci zpráv o zaváděných clech na výrobky proudící do USA již téměř z většiny světa zapadla informace o Trumpově navýšení sankcí vůči Venezuele. Již v minulosti, jak uvádí state.gov, USA uvalilo na Venezuelu množství sankcí mezi nimiž byly mimo jiné také ty postihující přímo konkrétní členy Madurova vládního kabinetu. Koncem března vydal Trump prohlášení, na základě něhož uvalil na Venezuelu další sankce. Nově se tak bude vztahovat 25% clo na všechno zboží, které se dováží do USA ze zemí, které dováží venezuelskou ropu. Navíc pokud už bude na produkty dovážené z dané země již clo uvaleno, nové 25 % clo se k tomu následně přičte.
Psali jsme
Cla amerického prezidenta Trumpa mohou ovlivnit cenu něčeho, co se sice vůbec nevyrábí v USA, ale dováží se do celého světa - sportovního…
Co tyto nové sankce znamenají? Jak uvádí energypolicy.columbia.edu nové cla nejsou pro Venezuelu vůbec dobrou zprávou. Nejenže USA uvalilo nově clo ve výši 25 %, ale omezilo také podle informací i provozní licenci své vlastní americké společnosti Chevron. Cílem tohoto opatření je donutit podnikání Chevronu ve Venezuele. Pro Venezuelu bude mít toto rozhodnutí velké ekonomické následky, jelikož Chevron tvoří 25 % celkové produkce ropy v zemi. Společnost měla své působení podle licence GL 41A ukončit do 2. dubna 2025, ale kvůli licenci GL 41B se čas firmy prodloužil do 27. května. USA tak pomocí nových sankcí využívá hospodářského tlaku k tomu, aby přiměly venezuelskou vládu přijímat zpět své občany, kteří do USA emigrovali. Politika USA, která jde proti Madurově vládě, tak zasáhne především obyčejné Venezuelany, kteří do Států utekli za lepším životem a aktuálně čelí velké nejistotě.
Venezuela dál od světa
Zavedení sankcí vůči Venzuele bylo již v minulých letech provázeno negativními ekonomickými důsledky. V důsledku tzv. sekundárních cel ze strany USA totiž dle informací Financial Times export ropy meziročně klesl o 11,5 %. Tuto informaci víceprezidentka Delcy Rodríguez popřela a vývoz se údajně zvýšil o 8,7 %. Tyto sekundární cla navíc více izolují Venezuelu od světové ekonomiky. Největší dopad mají cla ale na životy obyčejných občanů. Situace ve Venezuele už tak byla složitá a v rámci nových sankcí se nyní ke všemu přidal ještě zvýšený obchod s dolary na černém trhu.
Venezulský bolívar neustále slábne
Bolívar nestále ztrácí hodnotu, což nutí více lidí používat dolary, které si vyměňují na černém trhu za mnohem vyšší kurz, než je oficiální. Tento černý trh s dolarem způsobuje nestabilitu cen a zvyšuje nejistotu v zemi. Jak uvedl FT, pokud by venezuelští podnikatelé obchodovali s dolarem podle oficiálního kurzu, byli by ve velkých ztrátách. Pro své obchody tedy používají třetí kurz, který se pohybuje někde mezi oficiálním kurzem a tím na černém trhu. Za obchodování s jiným než oficiálním kurzem však podnikatelům hrozí vysoká pokuta nebo uzavření podniku. I přesto však obchodníci toto riziko podstupují.
K oslabení venezuelské měny bolívaru však dochází vlivem mnoha ekonomických skutečností již delší dobu. Velký zlom přišel v říjnu 2024, kdy měl jeden dolar hodnotu zhruba 38 bolívarů. Od té doby se křivka grafu neustále zvyšuje. Aktuálně se směnný kurz pohybuje okolo 73 bolívarů za 1 dolar. Hlavním důvodem tohoto obrovského slábnutí měny je samozřejmě prudce rostoucí inflace, s níž se pojí také vysoká nezaměstnanost. V případě Venezuely navíc hovoříme o hyperinflaci, protože ta dokonce v roce 2018 dělala podle informací Trading Economics až neuvěřitelných 65 374 % za rok. O rok později se sice snížila na třetinu a již dělala téměř 20 000 %, ale stále se jednalo o obrovskou míru inflace. V roce 2024 však měla meziroční hodnota inflace již činit něco okolo 48 %, což je stále hodně, avšak číslo jasně vypovídá o stabilizaci ekonomické situace země.
Bude na tom Venezuela lépe?
Vztahy mezi Spojenými státy a Venezuelou jsou napjaté kvůli autoritářské vládě Nicoláse Madura, kterou USA neuznávají. Další sankce uvalené na Venezuelu tak pravděpodobně ještě víc prohloubí již nyní problematickou ekonomickou situaci v zemi. Ve Venezuele byla sice inflace víceméně stabilizována, ale bolívar ztrácí hodnotu a obchodování s dolary na černém trhu je běžné. Sankce mají negativní dopad na obyčejné lidi, kteří čelí chudobě, špatným životním podmínkám a politickému útlaku. Vláda Madura je silně kritizována, obyvatelé žijí v neustálém strachu a mnoho lidí emigrovalo za lepším životem. Ráda bych napsala, že se situace v brzké době vylepší, ale opak je nejspíš pravdou.