Vláda není schopna přistoupit ke skutečně razantním opatřením, myslí si Paroubek
foto: Pixabay/Ilustrativní
Bývalý šéf ČSSD na svém blogu zkritizoval nejen postoj vlády k dodávkám ruské ropy, ale také problematiku investic pro české podniky. Mluvil také o možném nárůstu ceny ropy z 60 dolarů za barel na 380.
Jiří Paroubek upozornil na blogu na portálu Aktuálně.cz na problematiku investic pro české firmy. Pro středně velké podniky, které mají výhradně český kapitál a příjem taktéž v českých korunách, je nyní nemožné získání levného úvěru. Je zde možnost zisku úvěru v korunách s úrokovou mírou okolo sedmi procent. „A to je pro investice smrtící,“ napsal. Naopak takové společnosti, které mají některou část z příjmů v eurech, si mohou půjčit v eurech a za mnohem lepších podmínek. Podle uvedených informací to má být okolo 2,5procentní úrokové míry.
Bývalý premiér a předseda ČSSD tak očekává pokles investic a to s ohledem na turbulentní mezinárodní situaci. Upozorňuje také, že index obchodních manažerů dosáhl v říjnu hodnoty lehce přes 41 bodů, přičemž hranicí normálních ekonomických aktivit danou dostatečnou poptávkou činí 50 bodů. Obchodní manažeři prý z tohoto důvodu vidí vývoj v poptávce po jejich výrobcích skepticky.
Paroubek z tohoto problému kritizuje vládu a říká, že není schopna přistoupit ke skutečně razantním opatřením, která by řešila systémově vysokou inflaci. „K těmto opatřením by nesporně na prvém místě patřila nacionalizace ČEZu, což by umožnilo této společnosti pod dohledem státu stanovit takové ceny elektrické energie, které by odrážely reálné potřeby a možností českého obyvatelstva a samozřejmě také podnikatelské sféry,“ napsal a dodal, že by se cena pro spotřebitele prakticky rovnala výrobní ceně a přiměřenému provoznímu zisku.
V závěru svého blogového příspěvku se vyjádřil k problematice ruské ropy. „Představitelé Evropské unie pompézně oznámili, že ode dneška se bude platit za ruskou ropu dopravovanou po moři jen 60 dolarů za barel,“ oznámil ihned v úvodu. Rusové se ale vyjádřili, že dojde k přerušení dodávky ropy u těch, kteří k takovémuto zastropování přistoupí. Je ale otázkou, jak Rusko případné sankce pojme a zdali je bude chtít uplatnit. V případě zastavení jižní větve ropovodu by podle Paroubka na našem území došlo ke zvýšení cen pohonných hmot o desítky korun. Nejextrémnějším scénářem, který představil, je předpoklad zaražení dodávek ropy do Evropy, snížení těžby a následně raketový růst cen ropy až na 380 dolarů za barel. To je ale podle bývalého šéfa ČSSD nepravděpodobné.
„V každém případě se vládě podařilo dokonale destruovat poptávku tím, že široké vrstvy občanů, včetně podstatné části střední třídy zasahuje značný pokles reálných příjmů. Ten se ještě znatelněji projeví v dalších měsících,“ zakončil svůj příspěvek.