Z cíle ušetřit 800 milionů kubíků plynu jsme již za polovinou, prohlásil Síkela

23. 12. 2022
Z cíle ušetřit 800 milionů kubíků plynu jsme již za polovinou, prohlásil Síkela
foto: Twitter/Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Minulý týden byl druhým nejchladnějším v posledních čtyřech letech. Spotřeba plynu tak vzrostla o sedm procent, oproti předchozím letům. Podle vyjádření Ministra průmyslu a obchodu České republiky Jozefa Síkely (STAN) však odpovídala týdnům, kdy je průměrná teplota přibližně o pět stupňů vyšší.

Celkové zásoby plynu v tuzemských zásobnících jsou na 84 procentech kapacity. Jedná se k 20. prosinci o 2,889 miliard metrů krychlových plynu, to je o 900 milionů metrů krychlových více zásob, než v tuto dobu minulý rok. Vyplývá to ze statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu, které jsou pro potřeby občanů denně aktualizovány.

Území České republiky pokryla vysoká vrstva sněhu a zasáhly mrazy. „Minulý týden jsme úspěšně prošli první opravdovou těžkou zkouškou chladným počasím,“ konstatoval na Twitteru Síkela. Prý to poukazuje na ochotu k individuálním úsporám. Na sociální síti také vyvrátil fámy o tom, že by občané měli mít strach z nedostatku.

V souvislosti s velkými mrazy za poslední týden ubylo o 210,5 milionů metru krychlového zásob plynu. Jedná se o sedm procent větší spotřebu než v týdnech předchozích. Takový pokles je ale v mezích normy, tvrdí Síkela. „Že jsme v první těžké zkoušce obstáli se odráží také na ceně plynu, která klesla pod 110 euro za MWh,“ zakončil svůj příspěvek, ve kterém poukazuje mimo jiné i na to, že jsou aktuální zásoby plynu druhé nejvyšší od roku 2014.

„Z cíle ušetřit 800 milionů kubíků za tuto zimu jsme aktuálně za hranicí 480 milionů,“ prohlásil šéf resortu v dalším příspěvku a dodal, že je předpověď počasí na další dny přívětivá a slibuje oteplení. To by dle ministra mělo napomoci.

vložil: Jana Pavlovová

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn