Zastropování regulované složky energií nebude mít kladný dopad na účty domácností
foto: Pixabay/Ilustrativní
21. prosince odsouhlasila vláda zastropování regulované složky cen energií, respektive elektřiny a plynu. Opatření má za cíl zabránění růstu nákladů na jejich distribuci. Schválil se i dotační program pro teplárenské společnosti, ten má omezit růst cen tepla z centrálního vytápění.
Energetický regulační úřad každoročně stanovuje regulovanou složku energií. Na příští rok byl oznámen pokles této části o 16,7 procenta u elektřiny a naopak navýšení o 1,7 procenta u plynu. Zastropování ale pro domácnosti nic nemění, těm se účty za energie v příštím roce navýší. Podíl regulované složky totiž dle informací Seznam Zpráv z důvodu vysokých tržních cen energií postupně klesá.
V roce 2021 tato složka tvořila přes polovinu celkové ceny elektřiny, letos pouhé dvě pětiny a v roce následujícím se očekává 23,3 procenta. U plynu se pak jednalo o třetinu, v letošním roce 19 procent a v příštím roce je očekáván ještě větší pokles a to na 11 procent.
Psali jsme
Inflace nyní dosahuje až na hranici 20 procent a uložené peníze tak ztrácejí na své hodnotě. Petr Šedivý, investor a jednatel společnosti Venture…
Cílem má být podle vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) zabránění růstu velkoobchodních cen energií, přičemž by se takováto skutečnost měla projevit na platbách za distribuci. Došlo tak ke stanovení veřejnosti prozatím neznámé maximální ceny, za které budou distributoři nakupovat energie na takzvané ztráty v distribučních soustavách. Kompenzace za zastropování by měla podle Ministerstva průmyslu a obchodu vyjít na 22,6 miliardy korun, přičemž většina z této částky poputuje na kompenzace u distribuce elektřiny.
Tagy