Zástupci EU nedošli ke shodě o cenovém stropu na plyn. Německo je proti, říká Síkela

17. 12. 2022
Zástupci EU nedošli ke shodě o cenovém stropu na plyn. Německo je proti, říká Síkela
foto: Twitter/Bruselské jednání o zastropování ceny plynu

Evropský blok se již od léta snaží najít cestu ke společné shodě v otázce mechanismu, který by předcházel výraznému zdražování plynu. V srpnu ceny plynu vyšplhaly i přes hodnotu 300 eur za megawatthodinu. 13. prosince na schůzi unijních vlád opět nedošlo ke shodě.

Státy jako Itálie, Španělsko nebo Polsko kladou požadavek na zavedení jakékoliv formy cenového stropu, podrobnosti nejsou ale známy. Několik dalších zemí, s Německem v popředí, naopak jakýkoliv cenový strop odmítá. Dle informací serveru Novinky.cz se země obávají, že tak dojde ke zvýšení spotřeby a dále k nedostatku dodávek.

„Myslím, že jsme skoro u cíle, ale nyní si musíme společně sednout a ukázat, že jednota není prázdné slovo. Musíme zajistit, aby se situace ze srpna neopakovala,“ okomentoval český ministr průmyslu Jozef Síkela, který schůzku zástupců unijních vlád vedl. České předsednictví totiž přišlo s návrhem, který by aktivoval omezení cen plynu v případě, kdy by byla po dobu tří až pěti dnů cena na trhu Title Transfer Facility (TTF) vyšší, než 220 eur. Zároveň by rozdíl oproti zkapalněném zemním plynu (LNG) musel být minimálně 35 eur.

Po předložení návrhu následovala debata, navrhující některé úpravy. Například Německo požaduje posílení možnosti automatické deaktivace mechanismu. Návrh vyjde vstříc nejen Německu, ale i ostatním zemím. Ty usilují o brzké zhodnocení fungování stropu, k tomu by mělo dojít koncem února. Dle vyjádření ministra Síkely je tak prozatím jedinou neznámou samotný cenový práh, který by byl mechanismem aktivován.

vložil: Jana Pavlovová

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn