Zelená energie aneb potenciál výroby na českém území
foto: Pixabay/Ilustrativní
Příznivé teploty letošní zimy nám poskytují naději, že topnou sezónu s plynem v českých zásobnících zvládneme. Již brzy ale budeme postaveni do situace, kdy budeme muset zjistit, jak se naše energetika vypořádá s výpadkem dodávek ruského plynu. Jsou ale zelené zdroje budoucností i v naší republice?
Nejlépe prozkoumaný potenciál máme podle webu Reflex.cz u větrné energie. Ústav fyziky atmosféry již od roku 2007 zpracovává studii s názvem „Aktualizace potenciálu větrné energie v České republice“. Studie prokázala, že při využití celého technického potenciálu české krajiny by se mohlo po celém českém území postavit 12 922 větrných zdrojů. Ty by ročně generovaly zhruba 71 terawatthodin energie. To je množství, které by téměř kompletně pokrylo naše energetické nároky, které byly například v roce 2021 73,7 TWH, v roce 2020 pak 71,4 TWh. I v jakémsi opatrnějším přístupu k využití českého potenciálu větrné energie by měla být Česká republika schopna pokrýt minimálně čtvrtinu své roční spotřeby, zhruba 20 TWh.
Potenciál solární energie není až tak vysoký, jako ten větrné energie. Podle autorů návrhu Národního klimaticko-energetického plánu pro oblast FVE by bylo možno s pomocí solárů získat okolo 31 TWh. Jedná se ale opět o maximální technický potenciál. Ten prakticky realizovatelný je o 20 až 50 procent nižší. S pomocí solárů tak můžeme získat okolo 20 TWh, tedy zhruba čtvrtinu roční spotřeby.
Dále ze zprávy „Rozvoj podporovaných zdrojů energie do roku 2030“ od Ministerstva průmyslu a obchodu plyne, že roční potenciál vodních elektráren na území České republiky je jen okolo 2,5 TWh. To z toho důvodu, že Česko leží na rozhraní tří moří a většina řek z našeho území odtéká. Resort průmyslu a obchodu dále se Svazem podnikatelů pro využití energetických zdrojů vypracoval analýzu, podle které by bylo možno navýšit výkon o dalších 10 až 15 procent. I přes takové navýšení by ale české řeky mohly pokrýt přibližně 4 procenta spotřeby.
Podle vyjádření expertů je tak velmi realistické, že by mohly obnovitelné zdroje v průběhu 10 až 20 let pokrýt zhruba polovinu energetického mixu. V případě, kdy k tomu připočteme jaderné zdroje, které aktuálně pokrývají téměř 40 procent české spotřeby, dostaneme se k téměř stoprocentnímu pokrytí vlastní spotřeby. Takovéto předzvěsti je proto nejen v době energetické krize dobré začít řešit a na budoucnost se řádně připravit.