Zestátnění ČEZu by stálo 200 miliard. Tak jednoduché, jak tvrdí Babiš, to nebude, tvrdí odborníci

25. 01. 2023
Zestátnění ČEZu by stálo 200 miliard. Tak jednoduché, jak tvrdí Babiš, to nebude, tvrdí odborníci
foto: Freepik/Ilustrativní

Veřejným prostorem se opět nese otázka zestátnění největší české energetické společnosti ČEZ. Téma se snaží ve svém programu prosadit i prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO), který takovýto krok bere jako způsob k tomu, aby se lidem dostalo nízkých cen energií. Analytici s tím ale nesouhlasí a upozorňují, že tak jednoduchý, jak se to snaží vykreslit Babiš, ale proces nebude.

Co Andrej Babiš ve svém programu již nezmínil je podle odborníků důležitá informace a to schvalovací procesy, které zaberou minimálně rok a státní kasu budou stát dodatečných zhruba 200 miliard korun. ČEZ, který by tak podle expremiérova plánu měl prodávat energie levně, by si tak podsekl vlastní potřebné příjmy. „Kdybychom se dostali do situace, kdy stát má ve společnosti sto procent a nařídí ji dodávat elektřinu třeba za 1,5 koruny, vedlo by to k tomu, že by firma neprodukovala téměř žádný zisk. Ten je ale potřeba, aby se ČEZ mohl starat o své stávající zdroje energie. Peníze by rovněž chyběly na postavení nového jaderného bloku, který podle mě bude stát 400 miliard korun,“ prozradil zpravodajství iDnes.cz ekonom společnosti Capitalinked Radim Dohnal.

Odborník je také toho názoru, že prodávání pod cenou, dejme tomu na 1,5 koruně za kilowatthodinu, nedává smysl oproti ostatním výrobcům energií. „Stát by jim rovněž nařídil 1,5 koruny? Nebo by elektřina od ČEZu fungovala jako poukázky do Tuzexu a byl by o ně korupční zájem?“ nechápal. Podle něj by takový krok pokazil energetický trh v České republice ještě více, než některé kroky Evropské unie. Martin Apko, energetický konzultant, také zmínil, že je potřeba si uvědomit, že stát není zrovna nejlepším podnikatelem. To podle něj dokládá stav jiných státních podniků. Zodpovědné zestátnění ČEZu by tak mělo být doprovázeno propracovanou strategií.

Již na jaře 2022 premiér Petr Fiala (ODS) naznačil, že se na vládě o restrukturalizaci ČEZu hovoří. Je tak více než pravděpodobné, že je nějaká strategie připravována, což ovšem nikdo nepotvrdil. Mlčení je ovšem opodstatněné, konkrétně tedy z důvodu ovlivnění cen akcií společnosti. „Hodně se teď spekuluje o tom, jestli k zestátnění skutečně dojde či nikoliv, případně za jakou cenu a jakou formou. Trh a investoři nyní situaci pozorně sledují,“ uvedla analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová, která připomněla, že při posledním naznačení premiéra, že se plánuje zestátnění ČEZu, akcie společnosti zamířily vzhůru.

Odborníci se však neshodují na tom, zdali je zestátnění jedinou možnou cestou. „Bohatě postačí, když bude existovat státní firma Dukovany 5, která si najme ČEZ, aby projektování, organizaci a výstavbu zajišťoval právě on. A pravděpodobně následně i provoz,“ prohlásil Dohnal, který je zastáncem volného trhu. Podle jeho slov je extrémně riskantní podnikat takový krok, který by pravděpodobně vedl k tomu, že bychom za 20 let měli sedm bloků místo šesti jaderných bloků, nebo také za dva roky možná o něco levnější elektřinu.

vložil: Jana Pavlovová

Tagy

▼-1%
1 den
▼-0.33%
1 týden
▲+4.15%
1 měsíc
▲+32.76%
1 rok
Akcioměr 40.68%
info
▲+1.13
1 den
▲+4.6
1 týden
▼-8.17
1 měsíc
▼-7.04
1 rok
Index stresu 40.57
info
Naše zprávy najdete i na sítích
FCB, Twitter, LinkedIn