Zpřísnění na trhu s emisními povolenkami. Klimatická změna nepočká, řekl Jurečka
foto: Pixabay/Ilustrativní
Svaz průmyslu a dopravy České republiky zveřejnil tiskovou zprávu o dohodě mezi Radou a Evropským parlamentem, která neznamená nic dobrého pro český průmysl. Dojde totiž ke zpřísnění parametrů hlavního nástroje snižování emisí skleníkových plynů (EU ETS). To povede k růstu cen emisních povolenek což v konečné řadě vyvrcholí ve zdražení elektřiny a tepla.
„Už současná cena emisní povolenky bezpochyby motivuje ke snižování emisí, není proto potřebné její další umělé navyšování. Snížení emisí o 62 procent ve srovnání s rokem 1990 lze dosáhnout nákladově efektivně a zároveň předvídatelně pro všechny účastníky trhu navýšením pouze lineárního redukčního faktoru. Žádná další opatření jako je rebasing nebo odebrání povolenek do rezervy tržní stability nejsou potřeba. Aplikace těchto opatření povede jen k dalšímu růstu ceny povolenky, což dále zhorší pozici průmyslových firem v ČR a v Evropě,“ okomentoval Bohuslav Čížek pro SPCR, který působí jako ředitel Sekce hospodářské politiky svazu. Rada se podle jeho slov měla dohodnout na uvolnění emisních povolenek z rezervy tržní stability a na jejich alespoň částečném snížení ceny. Důvodem je pravděpodobné podlehnutí tlaku ze strany Evropského parlamentu na snižování emisí, který si podle Čížka neuvědomuje realitu, před kterou teď evropský průmysl stojí.
Největší tlak na snižování emisí ponese průmysl, u kterého se odložilo rozšíření o další sektory až na rok 2027. Problematickým je také zpřísnění podmínek ohledně zpoplatnění emisí uhlíku. To totiž není doprovázeno řádným opatřením proti úniku uhlíku, právě naopak. Je naplánováno snížení bezplatné alokace emisních povolenek a to již od roku 2026.
Psali jsme
2. ledna 2023 byla hostem zpravodajského podcastu Vinohradská 12 ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová, kterou moderátor Matěj Skalický…
„Je důležité, že se podařilo shodu nalézt, protože klimatická změna nepočká a jsme v situaci, kdy máme obrovskou zodpovědnost za to, co tady zanecháme našim dětem,“ prohlásil podle webu Hospodářských novin vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle vicepremiérových slov má nové zpřísnění ochránit konkurenceschopnost průmyslu. Nově bude potřeba nákupu povolenek i na vytápění či silniční dopravu. Nařízení začne platit v roce 2027.
Díky dohodě o emisních povolenkách by mělo například do konce desetiletí dojít ke snížení škodlivých emisí o 62 procent u sektorů, které jsou do systému již zahrnuty. Dále se nové zpoplatnění povolenek pro vytápění budov a silniční dopravu při případném navyšování cen energií odsune z plánovaného roku 2027 o rok. V případě vytápění bude cena povolenek omezena na 45 eur za tunu a to do roku 2030. Od roku 2026 má dojít k zavedení uhlíkového cla na území Evropské unie, které budou hradit dodavatelé neekologicky vyráběné oceli, železa, hnojiv či jiných produktů.