Evropané chtějí silnější Evropu. Své peníze ale dál posílají do Ameriky
foto: Redakce Deníku Vektor, vygenerováno pomocí AI (ChatGPT 5.2) /Ilustrační obrázek
Začátek roku 2026 byl ve znamení návratu kapitálu do Evropy. Pomohly vyšší obranné výdaje, německý fiskální stimul, snaha diverzifikovat mimo dolar i rostoucí geopolitické napětí. Ale vypadá to, že pohádka končí.
Nejnovější data ukazují, že jakmile se znovu rozjel americký technologický sektor, kapitál začal proudit zpět za Atlantik.
Podle investiční společnosti Fidelity v květnu zaznamenaly evropské ETF, tedy fondy obchodované na burze, které pasivně investují do akcií podle indexu, odliv 2,3 miliardy dolarů. Oproti tomu ETF navázané na americké akcie přilákaly 8,8 miliardy dolarů.
Psali jsme
Na trhy se valí vlna nových akcií – a jsou to tak velké firmy, že míří do akciových indexů. Investoři musí počítat s dopady.
A shodou okolností tento trend nepřímo potvrdil americký fond Vanguard S&P 500 ETF: stal se prvním ETF v historii, který překonal hranici jednoho bilionu dolarů spravovaných aktiv. Jediný fond zaměřený na velké americké firmy tak dnes spravuje přibližně dvacetkrát více peněz, než kolik činí hodnota všech domácích firem obchodovaných na pražské burze. A ještě jinak: bilion dolarů odpovídá přibližně dvouapůlnásobku ročního HDP České republiky.
Hlavním motorem růstu jsou americké akcie, zejména velké technologické společnosti a AI boom. Atraktivitu amerických trhů navíc posiluje koncentrace rychle rostoucích technologických firem v oblastech umělé inteligence, kosmických technologií či digitální infrastruktury. Dá se čekat, že odliv evropského kapitálu do amerických akcií se bude dál prohlubovat.
Řeči se vedou a peníze se investují
Na jedné straně Evropa diskutuje o strategické autonomii, technologické suverenitě a potřebě posílit vlastní kapitálové trhy. Na druhé straně investoři hledají příležitosti získat výnos. A pokud mají možnost investovat do amerických technologických lídrů s vyšším očekávaným růstem, proč by měli držet kapitál v Evropě?
Evropa může podporovat inovace, rozšiřovat obranné rozpočty nebo budovat kapitálovou unii. Pokud však nejatraktivnější růstové příběhy vznikají převážně v USA, bude významná část evropských úspor dál financovat americké firmy.
Takže: Dokáže Evropa vytvořit firmy, do kterých budou chtít Evropané investovat stejně nadšeně, jako dnes investují do těch z indexu S&P 500? Zatím tom u tak není: Evropa dokáže generovat strategie – a Amerika dokáže generovat atraktivní firmy, do kterých chtějí investoři vložit biliony dolarů.