-7,2% se mají příští rok reálně snížit daně. Ne zvýšit.
foto: freepik/ilustrativní
Krásné ráno. Dnes je 29. září a číslem pro dnešní den je -7,2 %.
Tak nám v poslední možný den vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. A podle zákona jej stihla odeslat do Sněmovny. A zase se mají zvýšit daně. A v mediálních komentářích tohoto návrhu se zase zapomíná na inflaci. A kdyby se na ni nezapomínalo, zjistilo by se, že se námi zaplacené daně mají reálně snížit. A ne zvýšit.
Ale dost těch A. Řekněme i B. Už je z toho zapomínání na inflaci opravdu nádherný paradox. Na jednu stranu se v médiích neustále bičujeme, jak je inflace pořád vysoká. Jakmile je příležitost, stále slýcháme víc o inflaci od Eurostatu, která vychází ještě vyšší, protože tam nějaké věci nezapočítává. A když už se podíváme na reálnější číslo od Českého statistického úřadu, pořád prohlašujeme tu loňskou, vysokou inflaci, za dnešní. A to tím, že pořád používáme jen tu dvanáctiměsíční inflaci, kterou způsobuje hlavně loňská, nikoli letošní inflace. Přitom zrovna dnes je to přesně rok, co existuje Bartoňův tahák na odhad inflace v následujícím měsíci. Z něho jasně vyplývá, že v každém letošním měsíci rostly ceny často až o řád pomaleji než v tom loňském.
No a na druhou stranu, proti tomu všemu, na inflaci zapomínáme, kdykoli srovnáváme jakákoli ekonomická čísla s loňskem. Firmám tak údajně zázračně rostou zisky – i když reálně mohou být ve skutečnosti ve ztrátě, když jim případný zisk nepokryje ztrátu hodnoty té jednotky, ve které ten zisk měříme. Tedy koruny. Nebo: Český statistický úřad každý měsíc hlásí, že objem nových zakázek pro český průmysl je nominálně vyšší než loni touto dobou, i když reálně po přepočítání na inflaci je nižší.
No a takhle nominálně se teď všichni dívají i na státní rozpočet. Ten, co byl teď schválen, má od nás prý na daních a pokutách zase vybrat o 12 miliard víc než loni. Protože 1940 miliard je přeci větší číslo než 1928 miliard. To dá rozum, ne?
Tak si to rozumně ve SníDani spočítejme. Budeme počítat se skutečným zvýšením cen všeho, za dobu mezi přípravou obou rozpočtů, podle nejčerstvějších dat. Od srpna do srpna. Za tu dobu byla inflace 8,5 %. Ano, ta dnešní mediální inflace 8,5 %. Přesně na tento specifický výpočet byla ostatně 12M inflace stvořena – ne na sledování současného cenového dění.
V novém rozpočtu mají příjmy státu, tedy naše zdanění, vzrůst o 0,7 % oproti loňsku. Kdybychom však tehdejší příjmy vyjádřili v dnešních cenách, byli bychom dnes na 2091 miliardě, ne na 1940. Oproti loňsku se tak reálně daňové zatížení nezvýší o necelé procento, nýbrž sníží o – číslo pro dnešní den – 7,2 %.
Aby to náležitě dolehlo.. Už samotný fakt, že stát chce příští rok na daních vybrat v podstatě to samé, co letos, je v době inflační dost zvláštní. Podle změny hodnoty peněz v čase mezi oběma rozhodnutími to znamená reálné snížení našich daní o 7 %.
Kolik nakonec bude reálná hodnota těch vybraných daní příští rok oproti letošku samozřejmě ještě nemůžeme vědět. O tom rozhodne teprve ta budoucí inflace. Dejme si tady u SníDaně sraz do roka a do dne, Lomikare. Ale už teď si řekněme, že reálně vyšší by být neměly. Podle plánu budou nižší, pokud příští rok inflace převýší těch 0,7 %. A to převýší. Pokud ne, tak by to znamenalo, že se v české nebo světové ekonomice stalo něco, vůči čemuž si nikdo na český státní rozpočet ani nevzpomene. Třeba že tady přistanou ufouni.
A ještě pro úplnost výpočtu. Ve státních výdajích počítá dnešní rozpočet s poklesem o 31 miliardu, tedy o 1,4 %. Reálně je to však pokles o 9,1 %. A samotný schodek se má reálně snížit o 21 %. A to taky není málo. O více než pětinu.
Jistě, ve Sněmovně může být nakonec rozpočet ještě změněn. To teprve uvidíme, jaký cirkus nás namísto debaty čeká s obstrukčním předčítáním nejrůznějších knih. V době, kdy umělá inteligence dokáže namluvit audioknihy v lidském hlase zadarmo, je možná trochu zbytečné, aby nám vyráběly nijak netrénované hlasy poslanců.
Nedělám si proto iluze, že dnešní SníDaně by jakkoli toto dění ovlivnila. Ale pokud chce někdo debatovat o datech reálných a nikoli účetních, je k dispozici. Jako po roce další tahák.
Hezký den.
Petr Bartoň
SníDaně