Analytik: Ani střední třída už nedosáhne na byt
foto: Emil Pokorný, Deník Vektor/Praha zastavěná
ČSÚ v úterý oznámil, že stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 procenta, meziměsíčně byla nižší o 7,8 procenta. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla o 49,1 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 17,6 procenta bytů méně, dokončeno bylo o dvě desetiny bytů více.
Deník Vektor již uveřejnil komentář ekonoma Štěpána Křečka, který mimo jiné uvádí, že české stavebnictví dlouhodobě trápí jedny z nejkomplikovanějších stavebních předpisů ze všech zemí vyspělého světa. „Máme velmi dlouhé povolovací procesy, což zbytečně prodražuje výstavbu. To bohužel vede ke špatně dostupnému vlastnickému bydlení, na které má problémy dosáhnout i střední třída,“ sdělil na konto dat ČSÚ.
Není však jediný. Deník Vektor získal ještě další tři pohledy na aktuální stav průmyslu a stavebnictví.
„Nadále platí, že v posledních měsících lze pozorovat velmi rozkolísaný vývoj produkce, za kterým stojí především volatilní výroba motorových vozidel. Jeden měsíc meziměsíční růst (říjen a prosinec 2023 a únor 2024) a druhý měsíc meziměsíční pokles (listopad 2023, leden a březen 2024). Trendově průmyslová produkce v posledních třech měsících de facto stagnuje,“ poznamenal analytik Miroslav Novák.
„Asi těžko se dá tento výsledek svádět na počasí, protože letošní březen byl z pohledu teplot mimořádně příznivý. Hlavním problémem stavebnictví, především pozemního, zůstávají nové zakázky. Když si vezmeme na pomoc měsíční průzkumy důvěry, tak právě u zakázek jsou firmy stále velmi skeptické. A příliš nadějně vlastně nevypadají ani tvrdá data z realitního sektoru. Komerční výstavba zůstává zatím v útlumu a bytová výstavba v recesi,“ dodal Petr Dufek z banky Creditas.
Průmyslová produkce v březnu meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 1,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,1 procenta. To krom dalších údajů (bilance zahraničního obchodu a stavební produkce) oznámil v úterý ČSÚ.
„Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši 39,3 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus byl pod 20 miliardami. Březnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 22,3 mld. CZK vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již sedmý měsíc v řadě,“ uzavřela aktuální čísla Jana Steckerová (KB).
Grafy a podrobnější informace naleznete ZDE a ZDE.