„"Babička v práci" připravuje malá vnoučata o péči,“ kritizuje Dostál připravovanou důchodovou reformu
foto: Pixabay/Ilustrativní
Současný důchodový systém projde značnou reformou. Poslankyně Markéta Adamová Pekarová (TOP09) se vyjádřila, že hranice odchodu do důchodu by se měla posunout na 68 let. Na toto prohlášení zareagovalo hned několik osobností. Proti se staví například Radim Fiala (SPD) nebo advokát Ondřej Dostál. Přesto se však v Evropě nejedná o zvláštní událost.
„Argument proti pozdním odchodům do důchodu: "Babička v práci" připravuje malá vnoučata o péči a životní zkušenost prarodiče. Špatné i pro mezigenerační soudržnost a kariérní šance mladých rodičů. Zná to každý, kdo má děti (pun not intended, MPA, toto bych vyčetl i Marii Terezii),“ vyjádřil svůj názor na Twitteru český právník a vysokoškolský pedagog Ondřej Dostál. Zareagoval tím na připravovanou změnu důchodového sytému. Upozorňuje na podle něj možné sociální problémy spojené s pozdějším odchodem do důchodu.
„"Promiň, Barunko, babička nemá čas, musí do práce, vždyť jí není ani šedesát. Vezmi ostatní děti, Sultána a Tyrla a běžte si hrát ke splavu",“ zareagoval znovu o chvíli později ve vlákně. Tyto tweety přišly v reakci na nastínění nové důchodové reformy. „Pro nás v TOP 09 je klíčové, abychom měli důchodovou reformu. Současný důchodový systém je neudržitelný,“ naopak hlásí na svém Twitteru TOP 09.
Tématu důchodů se minulé vlády vyhýbaly takzvaně jako čert kříži, jelikož se nejedná o zrovna voličsky vděčná témata. Nově se do něj pustila TOP 09, v čele s předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markétou Adamovou Pekarovou, uvádí Novinky.cz. „Bez reformy bychom dospěli k tomu, že by na důchody nebylo,“ oznámila v neděli pro CNN Prima News. Prvním bodem, který sklidil velké reakce, je posunutí věku odchodu do důchodu na 68 let. Nicméně změna se bude týkat pouze mladších generací. „Pokud bychom zvyšovali věk odchodu do důchodu, tak se to bude týkat mojí generace a mladších. Těch, kterým to může nyní činit největší vrásky na čele, tak těch se to nedotkne. Můžu proto uklidnit všechny, kteří jsou starší než 40 let, těch se to týkat nebude,“ říká Pekarová.
Negativně se vyjádřil i opoziční poslanec SPD Radim Fiala. Kritizuje pozdní odchod především na základě toho, že některé práce se ve stáří vykonávat nedají. Pekarová ale argumentuje, že se však práce dá změnit, případně je možné uvažovat o předčasném důchodu.
Psali jsme
Vláda bude upravovat státní příspěvky u penzijního spoření. Ti, co si měsíčně spoří méně, než 500 korun, o státní podporu přijdou. Štědří naopak…
Další, kdo se na sociálních sítích negativně vyjádřil je zástupce šéfredaktora a šéfkomentátor Hospodářských novin Petr Honzejk „Stejně je to paradox. Lidstvo vyvíjí techniku, aby si usnadnilo život a nemuselo makat, máme už vychytávky úplně na všechno včetně myšlení, a přesto skoro všichni musí makat víc než kdykoli předtím, a dokonce se teď do důchodu má chodit později. Kdepak jsme udělali chybu?“ reaguje také na Twitteru.
„Chceme totiž, aby i mladší generace důchody měly,“ dále vysvětluje Pekarová. Celkově je návrh stále v řešení, ale potvrzují se plány, které již dříve nastínilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Pozdější odchod do důchodu má být jenom jednou z více změn.
Prodlužování pracovního života obyvatel je však podle webových stránek Kurzy,cz trend nejen v České republice ale v celé Evropské unii. Se změnami počítá například Nizozemsko, Belgie, Španělsko nebo Bulharsko. „Itálie, Řecko a Dánsko už nyní uplatňují hranici odchodu do důchodu 67 let,“ uvádí v článku hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.