Francie má horší credit rating než Česko, Slovensko si pohoršilo
foto: Sisko1707 / Goodfon/Vítězný oblouk v Paříži při západu slunce
Názor: Společnost Moody's před několika dny v souvislosti s politickou změnou v zemi snížila credit rating Francie. Ke změně v hodnocení došlo také u Slovenska. Česko má však oproti oběma zemím zásadní pozitivum.
Francie, ostatně podobně jako Španělsko, Německo nebo Itálie, prochází v posledních několika měsících turbulentním politickým vývojem, který se samozřejmě odráží také do vývoje ekonomiky země. Ve Španělsku nedávno proběhly protesty zemědělců, Itálie čelí inflaci a zvyšující se nezaměstnanosti a v Německu rostoucí podpora pravicové AfD a zvyšující se ceny energií vyvolávají debatu o možných předčasných volbách. Francie na tom s politickou stabilitou není o moc lépe. Země s druhou největší ekonomikou v EU se totiž po parlamentních volbách na začátku léta, kdy žádný z politických bloků nedostal jasnou většinu potýká s politickou krizí a prezidentu Emmanuelovi Macronovi se stále nedaří jmenovat nového premiéra.
Tato nestabilní politická situace a již čtvrtý pokus o sestavení nové francouzské vlády citlivě vnímají nejen občané Francie, ale především také důležití ekonomičtí ukazatelé, ratingové agentury. Renomovaná americká ratingová společnost Moody's, která se zaměřuje na hodnocení úvěrové spolehlivosti vlád, ale také firem, proto před několika dny ohlásila snížení ratingu Francie z Aa2 na hodnocení Aa3. Moody's projevila obavy z možného rostoucího dluhu země již v říjnu 2024 a nyní očekává, že veřejné finance jedné z nejsilnějších ekonomik EU budou kvůli politické nestabilitě v několika příštích letech oslabeny a nedojde k fiskální konsolidaci.
Francie má credit rating horší než Česká republika
K tak významnému snížení credit ratingu Francie podle FXEMPIRE naposledy došlo před téměř deseti lety v roce 2015. Zatímco na začátku tisíciletí měla Francie nejlepší možné hodnocení AAA, v roce 2012 přišlo první zhoršení na hodnocení Aa1 a o tři roky později se na příštích devět let credit rating země stabilizoval na Aa2. Ocenění ekonomiky Aa3 tak znamená, že se Francie skokem přiblížila k zemím, které mají podle ratingových agentur Moody's, Standard & Poor's nebo Fitch stejné hodnocení. Mezi ně však patří také Česká republika.
Pouze samotné hodnocení však není jediným faktorem. Důležitý je především také výhled, který ratingové společnosti zemím přisuzují. A právě v tomto faktoru je mezi Českou republikou a Francií zásadní rozdíl. Zatímco Česko má dle informací FXEMPIRE podle všech tří výše zmíněných ratingových společností výhled stabilní, Francie má sice dle Moody's a S&P taktéž stabilní výhled, avšak Fitch jí naopak přisuzuje negativní výhled. Toto hodnocení však ratingové společnosti Francii za posledních deset let vzhledem k politickým i ekonomickým faktorům přisuzovaly hned několikrát. Česko si však v porovnání s Francií vedlo dobře.
Kromě Francie si pohoršilo i Slovensko
Ke snížení hodnocení podobně jako u Francie, došla společnost Moody's také v případě našeho východního souseda, Slovenska. Na konci minulého týdne totiž americká ratingová agentura snížila credit rating země z hodnocení A2 na A3. V souvislosti s tím však také podobně jako v případě Francie změnila výhled země ze stabilního na negativní. Ratingová společnost tento svůj krok zdůvodnila především politickým napětím v zemi a stále se zhoršujícím institucionálním problémům, které se vztahují také k plánovaným reformám soudnictví a zákonům týkajících se médií.
Právě tyto legislativní změny, které provázely protesty obyvatel Slovenska společně s otevřenou kritikou Evropské komise totiž dle americké ratingové společnosti mohou vést k oslabení boje s korupcí, ale především také k negativnímu propojení politických úřadů s médii. Moody's proto v příštích letech očekává, že tato nestabilita Slovenska způsobí jeho neschopnost dodržet slib snížit schodek státního rozpočtu a v budoucnu dojde ještě k většímu růstu slovenského státního dluhu. I přesto se však ratingová společnost domnívá, že bude Slovensko stále schopné přitahovat zahraniční investory.
Credit rating Francie a Slovenska je založený na velké řadě faktorů
Credit rating země, nebo také státní rating, je dle S&P v podstatě hodnocení schopnosti konkrétního státu splácet své dluhy. Toto oceňování poskytují výše zmíněné specializované ratingové agentury a odráží riziko spojené s půjčováním peněz danému státu. Jedná se tedy v podstatě o pravděpodobnost, že země splatí své finanční závazky, jako jsou například státní dluhopisy. Ratingy se vyjadřují pomocí standardizovaných stupňů, které hodnotí riziko nesplácení dluhu a pohybují se na škále od AAA do CCC. Zatímco AAA je nejvyšší možné hodnocení znamenající velmi nízké riziko, AA nebo A značí již částečnou nejistotu, BBB přijatelnou míru rizika, BB nebo B spekulativní možnost nesplácení a nakonec CCC znamená možnost platební neschopnosti.
Hodnocení rozhodně není vytvářeno pouze na základě politiky, ale je závislé na řadě dalších ekonomických a finančních faktorů. Mezi ně patří růst hrubého domácího produktu (HDP), míra nezaměstnanosti státu, inflace, poměr státního dluhu vůči HDP, úrokové sazby, množství rezerv valutů nebo zlata, velikost rozpočtového deficitu státu nebo přebytku, ale také schopnost státu efektivně vybírat daně a spravovat veřejné finance. Rating státu však ovlivňují právě také politické faktory jako stabilita a důvěryhodnost jeho vlády a politického systému, kvalita jeho institucí, riziko občanských nepokojů, všeobecná bezpečnostní situace v zemi nebo také míra korupce.
Credit rating je důležitým ukazatelem nejen pro samotné státy vzhledem k jejich možnosti půjčit si peníze, ale pomáhá investorům posoudit riziko při nákupu státních dluhopisů nebo má vliv na důvěru zahraničních investorů a obchodních partnerů v ekonomickou stabilitu země. Pokles ratingu může znamenat snížení důvěry zahraničních investorů, ale ve výsledku může mít také dopad na celkovou ekonomickou stabilitu země. Význam credit ratingu země proto nelze podceňovat. Je klíčovým ukazatelem zdraví ekonomiky a její schopnosti přilákat investice, zajistit financování veřejných projektů a udržet stabilní ekonomiku dané země.