Čunek má šanci znovu stanout v čele KDU-ČSL. Podporuje ho i europoslanec Zdechovský
foto: Archiv Deníku Vektor/Jiří Čunek
ANALÝZA: Dosud zazněla jména čtyř potenciálních kandidátů na post předsedy KDU-ČSL. Nejvíce pozornosti mezi nimi vzbuzuje trojnásobný senátor a dlouholetý vsetínský starosta a zastupitel i exhejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Podporu mu nedávno vyjádřil také jeden z nejvlivnějších českých europoslanců Tomáš Zdechovský.
Ačkoli se senátor Jiří Čunek nechal nedávno v CNN Prima News slyšet, že situaci ve straně nevnímá jako střetnutí mezi konzervativnějším a liberálnějším křídlem, protože zastánců progresívně-liberálního směru je ve straně málo, minimálně ve veřejném prostoru se takovému střetu dnes nemůže vyhnout zřejmě žádná politická strana, není-li přímo jako progresívně-liberální definována.
Zkušený senátor, který se bude v září o mandát ucházet již počtvrté, má nicméně pravdu v tom, že zásadní témata jsou jinde. Hovořil při té příležitosti především o chybě, které se dopustila ODS s ANO, když bez náhrady zrušily superhrubou mzdu. Respektive nikoli bez náhrady. Současná vláda se ji snaží nahradit změtí nových a zvýšených daní, které poměrně komplikují již tak složitý daňový systém a vystavují vládu oprávněné kritice, protože premiér Fiala (ODS) před volbami, ale i po nich, explicitně zvyšování daní vyloučil.
Z pohledu KDU-ČSL jsou tyto otázky podstatné i z perspektivy jí spravovaných rezortů, na prvním místě Ministerstva práce a sociálních věcí, které vede Marian Jurečka, a tím se celá věc o to více přímo dotýká situace v lidové straně. Bezmála stagnující ekonomika, vysoké daně, vysoké zatížení práce daněmi, deficit sociálního pojištění a opakovaně obrovský deficit státního rozpočtu jsou třaskavou směsí, do níž létají jiskry v podobě zbytečných chyb. Mezi nimi si každý určitě vzpomene na nešťastný večírek na MPSV, který proběhl jen několik hodin po tragédii na FF UK loni v prosinci. Přišly explicitní výzvy, aby ministr Jurečka rezignoval a zpochybnění jeho pozice v čele strany. Jedním z těch, kdo hovořili o potřebě změny, byl i senátor Čunek, který je dnes jedním z dosud neoficiálních kandidátů na funkci předsedy KDU-ČSL na podzimním sjezdu strany, kdy se již definitivní odchod Mariana Jurečky z čela lidovců očekává, ačkoli se k tomu dosud s konečnou platností sám ministr nevyjádřil.
Tři podmínky
Jurečka si již dříve stanovil tři podmínky pro setrvání ve funkci předsedy KDU-ČSL, tedy pro obhajobu předsednického křesla. Pokud by chtěl svým podmínkám dostát, kandidovat by neměl - strana získala v evropských volbách jediné křeslo, které obhájil europoslanec Zdechovský. Jurečkovou podmínkou či měřítkem úspěchu byly však mandáty dva. Zbývá tedy uvidět úspěšnost lidoveckých kandidátů v krajských a senátních volbách, a do sjezdu pak také pohyb celostátních preferencí strany. A ty se zatím nevyvíjejí dobře a podle posledních průzkumů to vypadá, že by se strana samostatně také nemusela do Sněmovny příště dostat vůbec, ačkoli trend má rostoucí charakter.
Možných kandidátů na funkci předsedy KDU-ČSL již média identifikovala hodně. Od jihomoravského hejtmana Jana Grolicha, který zřetelně patří ke zmíněnému liberálnějšímu křídlu strany přes ministry Petra Hladíka a Marka Výborného, který již předsedou strany byl, právě po zmíněného Jiřího Čunka, který stranu vedl v letech 2006–2009. Jako výraznou osobnost schopnou zřetelně komunikovat témata, kterým voliči a potenciální voliči lidovců rozumějí, jej v nedávném rozhovoru pro Security Magazín podpořil europoslanec Zdechovský: „Jiří Čunek je přesně ta osobnost, která lidovcům nyní hodně schází. Pochází z lidovecky silného kraje, je dlouholetým úspěšným senátorem, bývalým hejtmanem i starostou. Komunální politiku zná, je lidem blízko a hlavně umí jednoduše a srozumitelně komunikovat. Když se rozhodne kandidovat na předsedu, má rozhodně dobrou šanci.“
Čas ubíhá
Zdechovský také řekl, že by se KDU-ČSL měla soustředit na konzervativní voliče. Lidé na venkově mají podle jeho názoru postaveném na častých cestách a komunikaci s voliči pocit, že jim současná vláda nemá co nabídnout a nevnímá jejich problémy. I v tomto směru by pak měl určitou výhodu Jiří Čunek, který je s přestávkami starostou okresního Vsetína od roku 1998, od roku 2000 je zastupitelem Zlínského kraje, v letech 2016–2020 jeho hejtmanem, a tedy má ke komunální a regionální politice a k tématům, která zajímají venkov, menší města a regiony, velmi blízko.
Čunek svou kandidaturu na předsedu zatím nepotvrdil, jen ji odmítl vyloučit s tím, že se aktuálně soustředí na krajské a senátní volby. Je zcela jisté, že aby mohl na podzim kandidovat do čela strany, musí ve svém volebním okrsku uspět. Posledně se mu to podařilo již v prvním kole a je zcela bezesporu favoritem i tentokrát.
Celostátní konferenci lidovci svolali do Olomouce měsíc po krajských a senátních volbách, na 18. a 19. října. Mají a budou mít dost času, aby vyhodnotili situaci. A současně také dost času před sněmovními volbami, aby mohlo případné nové vedení definovat strategii strany, které, podle názoru řady členů, včetně Jiřího Čunka, fungování ve stávající pětikoalici v mnoha ohledech neprospívá.