Dolar a jeho údajný konec
foto: Pixabay/ilustrativní
Čas od času se objeví senzační zpráva o konci amerického dolaru jakožto dominantní měny pro mezinárodní obchod. Poslední takovou zprávou je úvaha skupiny BRICS o možnosti zavedení společné měny. Podívejme se ale pro začátek na současnou pozici dolaru jako světové měny.
Určitou pozornost si nedávno na Twitteru získalo toto udivující prohlášení mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre:
„Jsme hluboce znepokojeni přechodem Brazílie a Číny na národní měny při provádění vzájemných zúčtování. Jedná se o porušení práv našich občanů, kteří se spoléhají na stabilní kurz dolaru na světovém trhu. Amerika nedovolí, aby jí jiné země diktovaly své podmínky ve vzájemném obchodě. Chceme upozornit, že porušování práv obyčejných Američanů nezůstane pro tyto země bez následků.“
Každému myslícímu člověku je samozřejmě jasné na první pohled, že jde o propagandistický fake, původem zřejmě z Číny nebo z Ruska. Pokud byste přece jen maličko váhali, můžete si během půlminuty vygooglit, že žádné takové prohlášení Bílý dům nevydal. Věnujme ale pozornost serióznějšímu námětu: jak silná je pozice dolaru jako mezinárodní měny?
Psali jsme
Až do 9. března 2023 vypadaly makroekonomické ukazatele a stav financí vyspělého světa celkem přijatelně. Inflace sice stále trápila řadu zemí, ale…
Čas od času se objeví senzační zpráva o konci amerického dolaru jakožto dominantní měny pro mezinárodní obchod. Poslední takovou zprávou je úvaha skupiny BRICS o možnosti zavedení společné měny. Podívejme se ale pro začátek na současnou pozici dolaru jako světové měny.
Zde je graf podílu amerického dolaru na mezinárodních platbách. Za posledních několik let byl dolar používán zhruba na 40 až 45 procent všech plateb. Euro na druhém místě kolísá kolem třetinového podílu. Dále následuje britská libra, japonský jen, kanadský dolar, švýcarský frank, australský dolar, čínský jüan (zvaný též renminbi), dále pak všechny ostatní měny. Mimochodem, měny západního světa se na obchodních transakcích podílejí 95 procenty (podle údajů z ledna 2023). Čínský jüan má 1,33% podíl. Váha ostatních členských zemí BRICS je zanedbatelná.
Zdroj: Statista.com
Pokud bychom zkoumali transakce na finančních trzích, zjistíme, že v nejméně 85 procentech transakcí je na jedné straně americký dolar. Pozice dolaru je tedy velmi silná v mezinárodním obchodě, na finančních trzích je zcela dominantní.
Senzační zprávy o vytlačování amerického dolaru jsou bezvýznamné. Američanům může být úplně lhostejné, zdali Brazílie hodlá obchodovat s Čínou v jüanu, který má mimochodem omezenou konvertibilitu.
Ale co společná měna BRICS? Háček je v tom, že pětice zemí z této skupiny rozhodně netvoří nic, co by se jen blížilo optimální měnové zóně. Reálný HDP na obyvatele ve stálých cenách vzrostl během let 2008-2021 v Číně o 138 %, v Indii o 85 %, v Rusku o 13 % a v Brazílii o 4 %. Jihoafrická republika zaznamenala ve stejném období pokles o 5 %.
Psali jsme
Jak vzniká bankovní krize? Stačí, když se klienti davově rozhodnou vybrat vklady. Žádná banka, ani dokonale zdravá, nepřežije takovouto situaci…
Přesto ani tato různorodost není hlavním problémem. V původním dokumentu analytika Jima O’Neilla z Goldman Sachs, který v roce 2001 vymyslel zkratku BRIC, představovala Čína polovinu hrubého domácího produktu původní skupiny čtyř zemí (Jihoafrická republika byla přidána v roce 2010).
Podle nejnovějších údajů Mezinárodního měnového fondu činí podíl Číny 73 % (72 %, pokud je do něj zahrnuta Jihoafrická republika). Od roku 2003 se podíl BRICS na světové produkci v tržních cenách zvýšil z 8,4 % na 25,5 %. Z tohoto nárůstu o 17,1 procentního bodu připadá 14 procentních bodů na Čínu.
Skupina BRICS znamená tedy především Čínu. Indie je země budoucnosti a patrně jí navždy zůstane, podobně jako Brazílie. Jižní Afrika se nedokázala vyrovnat s pádem apartheidu a její vyhlídky jsou všelijaké. Rusko je mezinárodní vyvrhel čelící více sankcím než Írán. Zdali by společná měna dávala nějaký smysl, je velmi sporné. Pro Čínu možná, stěží však pro ostatní zmíněné země.
Sečteno a podtrženo: dolar má v mezinárodním obchodě jedinou seriózní alternativu, jíž je euro. Měny nezápadních zemí mají zanedbatelnou váhu. Čínský jüan stále ještě není plně konvertibilní, což s sebou nese potíže při případném investování jüanových rezerv. Zprávy o brzkém konci dolaru jsou značně přemrštěné.
Pavel Kohout
Algorithmic SICAV