Země tulipánů aneb kde sehnat v Nizozemsku práci?
foto: user32212/Pixabay/Ulice Amsterdamu
Kdo by se někdy nechtěl podívat do země tulipánů? Někteří z nás jsou tak odvážní, že se do Nizozemska rozhodnou i přesunout natrvalo. Stojí však toto rozhodnutí vůbec za to?
Snad každý se někdy zamyslel nad tím, že by zkusil práci v zahraničí. Přestěhovat se za prací do cizí země je navíc v moderní velmi proměnné době vnímáno jako něco přirozeného. Nejčastěji se lidé z Česka vydávají za prací do Německa, které je nám nejblíže a nabízí dobré platové podmínky. Mezi častá další místa však patří kromě USA i skandinávské země, Nizozemsko, ale také náš jižní soused Rakousko. Za hranice však často míří především studenti, kteří hledají letní brigádu na několik týdnů. Za tímto účelem existují specifické agentury, které vám s hledáním práce v zahraničí pomohou. Díky zkušenostem mých přátel se s vámi mohu podělit o zkušenost, jaké je to pracovat v zemi tulipánů, Holandsku.
Psali jsme
Češi stále více přitahuje práce v zahraničí, kde hledají lepší platové a pracovní podmínky. Mnozí odcházejí za novými příležitostmi…
Vyplatí se odjet za prací do Nizozemska?
Co se týká pracovních nabídek pro české studenty v Nizozemsku, velmi oblíbenou možností je práce na letišti v Amsterdamu. Tuto variantu zvolili také moji přátelé, kteří se o své zkušenosti se mnou podělili. Kamarád, který se po skončení brigády v Nizozemsku usadil, nejel pracovat do zahraničí pouze na sezónu nebo tedy alespoň ne plánovaně. „Přišel zlom, kdy jsem začal žít klasický dospělý život a došlo mi, že kdybych do práce v zahraničí nešel teď, tak už nikdy. Navíc bych řekl, že mě to sem vždycky nějak táhlo,“ komentuje svoje rozhodnutí. Nabídku práce na letišti sice našel původně na internetu, ale doporučil mu ji také jeho kamarád. Další, kdo se podělil o své zkušenosti z prací v Holandsku, byla má kamarádka, která na letišti v Amsterdamu pracovala 9 měsíců. Nizozemsko ji lákalo nejen kvůli doporučení od kamarádů, ale s nabídkou se setkala také na sociální síti Instagram skrze reklamu.
Kolik si Čech dokáže v Holandsku vydělat? Tato informace je samozřejmě idividuální a záleží, na jaké pracovní pozici pracujete. Kamarádka si na letišti v Nizozemsku vydělala zhruba 600 euro týdně, což je asi 15 000 korun a tedy celkově 60 000 Kč za měsíc. Pro porovnání si kupříkladu v Norsku měsíčně na pozici pokojské přijdete zhruba na 55 000 Kč. Kolik si vydělají na letišti Nizozemci? Jak uvádí stránka Covebo, minimální mzda v Nizozemsku pro zaměstnance nad 21 let od začátku roku vzrostla na 2 193 euro (zhruba 55 000 Kč). Podle stránky Numbeo je tedy průměrný měsíční plat v Nizozemsku při přepočtu na české koruny 82 000 Kč. Tak jako ve všech západních zemích také v Holandsku za nájem, jídlo a energie zaplatíte o něco více než v Česku. Jak mi okomentoval situaci kamarád: „Poměr, kolik člověk utratí a co vydělá, je zhruba stejný jak v Česku. Je ale rozdíl mezi tím, když každý měsíc ušetříte 5 000 nebo 50 000 Kč.“
Výhody práce v Nizozemsku
Jak jsem zmínila již na začátku textu, do zahraničí se můžete vydat buď svépomocí, nebo k domluvení práce a vyřízení potřebné byrokracie můžete využít také specializované agentury. Pokud se vydáte do zahraničí s agenturou, nemusíte mít starost o ubytování. Neshánět bydlení sice může být výhodou, ale na druhou stranu vlastně ne vždy víte, kam se vlastně stěhujete a jaké jsou zde podmínky. Pokud se však rozhodnete v zahraničí zůstat, můžete od agentury odejít a najít si vlastní bydlení tak, jak to udělal například můj kamarád. I přestože však známý musí platit za bydlení trochu víc, než když byl na ubytovně od společnosti, práce v Nizozemsku je pro něj stále výhodná.
A co kromě peněz vlastně prací v zahraničí získáte? Pro někoho může být odchod do zahraničí jen na pár měsíců důležitým krokem k finančnímu nebo sociálnímu osamostatnění, pro jiné se může zase jednat o zajímavou změnu v jejich rutině. Na čem se však všichni shodujeme je skutečnost, že práce v zahraničí je rozhodně obrovskou životní zkušeností. Za hranicemi totiž poznáte mnoho nových zajímavých lidí z různých koutů světa, ze kterých se mohou stát přátelé na celý život, zlepšíte si angličtinu a zažijete mnoho zážitků. Jak by doplnil můj kamarád: „Vyděláte si pořádný balík peněz.“