Inflaci ovlivnilo i hokejové mistrovství. Šponovalo ceny
foto: Deník Vektor/Přivítání hokejistů na Staroměstském náměstí a oslava zlaté medaile
KOMENTÁŘ: Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly a jejich meziroční růst zpomalil z 2,9 na 2,6 procenta. Jak meziměsíční, tak i meziroční vývoj odpovídal naší prognóze. Tržní konsensus však pro květen očekával vyšší meziroční inflaci na úrovni 2,8 procenta. Naopak ČNB odhadovala 2,5 procenta meziročně.
V souladu s naším odhadem byla i struktura inflace. Zatímco v dubnu růst spotřebitelských cen táhlo výrazné zdražení potravin a pohonných hmot, což se promítlo ve zrychlení meziroční inflace, v květnu se již tento efekt neopakoval. Naopak, potraviny meziměsíčně zlevnily v průměru o 0,1 procenta a pohonné hmoty dokonce o 1,8 procenta. K nižším cenám pohonných hmot pomohl pokles cen surové ropy na světových trzích a posílení české koruny.
Nad cílem centrální banky jádrovou inflaci drží pokračující rychlý růst cen služeb. Ten v meziročním vyjádření v květnu setrval na hranici 5,3 procenta. Statistický úřad uvádí, že květnový růst cen souvisel především s vyššími cenami za stravování a ubytování. Působit zde však mohl vliv mistrovství světa v hokeji a v červnu by tak mohlo dojít k alespoň částečné korekci těchto cen.
Celková i jádrová inflace podle nás ve zbytku roku zůstanou v tolerančním pásmu ČNB, na dvouprocentní cíl se ale nevrátí. Celkovou inflaci v letošním roce odhadujeme na průměrných 2,4, tu jádrovou pak na 2,6 procenta.
Pokles jádrové inflace by pak mohlo zbrzdit probíhající oživení poptávky a zrychlující růst mezd. V příštím roce se ale podle nás již plně projeví vliv přísné měnové politiky a celková a jádrová inflace klesne na dvouprocentní hranici. S ohledem na výrazný pokles velkoobchodních cen energií by se neměl opakovat ani rychlý růst regulovaných cen. Rizikem ve směru vyšší inflace však mohou být ceny potravin z důvodu klimatických změn a jejich vlivu na úrodu ve velké části světa.
Autorem komentáře je Martin Gürtler (KB). Text byl redakčně krácen.
Deník Vektor se prakticky všem výstupům ČSÚ, z nichž bankovní výzkumník také čerpal, věnuje ZDE.