Češka uprostřed pouště: Jordánska se nemusíte bát
foto: Redakce Deníku Vektor/Beduín s velbloudy v jordánské poušti
Blízkovýchodní Jordánsko je pro mnohé z nás Čechů velkou neznámou. Když jsem jako malá holka poprvé uviděla fotky romantické červené Petry, usmyslela jsem si, že ji jednou musím navštívit. Sen jsem si splnila a do země jsem se před nedávnou dobou vydala.
Jordánsko je krásná blízkovýchodní země, která ukrývá množství historických tajemství. Starobylou Petru, město vytesané do červeného pískovce, zná každý nadšenec filmů Indiana Jones. Dostat se na toto místo, často označované jako „osmý div antického světa", jsem snad už od malička toužila. Země kromě Petry ale nabízí také mnoho dalších krás, především nekonečnou tajemnou poušť, kde se odehrávaly bitvy o arabskou nezávislost pod vedením Lawrence z Arábie, ale také starobylý přístav Akaba nebo ryze arabské hlavní město Ammán. Země toho má rozhodně hodně co nabídnout, ale je rozumné se za těmito krásami kvůli bezpečnostní a politické situaci v zemi vydat?
Jordánsko je dlouhodobě stabilním bodem na Blízkém východě
I přesto, že se za hranicemi země a také v Rudém moři nyní odehrává válečný konflikt, Jordánsko je stále velmi bezpečnou turistickou destinací. Země na venek dává jasný signál světu: král Abdalláh II. drží moc v zemi pevně ve svých rukou a rozhodně nebude trpět štěpení společnosti. Jordánsko v dubnu tohoto roku zakázalo působení islámského hnutí Muslimské bratrstvo ve své zemi. Tajné služby země totiž dostaly zprávy o možné hrozbě teroristických útoků vůči jordánské společnosti a činnost skupiny tak byla okamžitě ukončena. Jordánsku se také díky ukončení války v Sýrii daří konsolidovat vztahy se svým severním sousedem. Stejně tak dál pokračuje spolupráce Jordánska s USA.
Strategická jordánská pevnost Akaba dobyta více než jednou v historii
Jordánsko asi není pro Čechy příliš známou turistickou destinací. Země má však s naší vlastí hodně společného. Jordánsko má totiž jen o 10 tisíc kilometrů čtverečních větší rozlohu a přibližně stejný počet obyvatel jako Česko. Většinu Jordánska ale tvoří téměř nekonečná poušť, ve které nebydlí jen beduínské kmeny, ale po stranách hlavních cest jsou také relativně početná města. Jen malou část, tedy asi 20 km území tvoří pobřeží Rudého moře. Jordánsko však také nabízí množství pláží na pobřeží Mrtvého moře ale ty jsou až v opačné části země na severu.

Kolik za nocleh v jordánské bráně do pouště?
Přístavní město Akaba, které otevírá zemi cestu do Rudého moře, je právě tou typickou dovolenkovou destinací, kterou můžete nalézt v reklamách mnohých českých cestovních agentur. Městu Akaba dominuje mešita Šarífa Husajna bin Aliho, křižácká, mamelucká a nakonec turecká Akabská pevnost, ale taky obrovský památník arabského povstání proti Turkům připomínající dobytí města sjednocenými arabskými kmeny pod emírem al-Hášimí a Lawrencem v roce 1916. Historické město, které v minulých stoletích znamenalo důležitý strategický bod, se postupně začalo rozrůstat ve větší typické arabské město, které však má také své jedinečné autentické kouzlo.

V Akabě jsem strávila přibližně dva dny a ubytovací služby byly velmi nadstandardní pro podmínky regionu. Za pokoj v hezkém hotelu s bazénem na střeše přibližně 10 minut od pláže jsem za noc mimo sezónu dala asi 800 Kč. Jídlo v restauracích je trochu jiné, než na co jsme zvyklí v Evropě a doporučuji zajít si do některé z arabských restaurací, trochu dál od pláže, ve kterých sedí především místní. Jídlo většinou sdílíte s přáteli a má hned několik chodů od salátů a různých verzí hummusu až po maso, falafel nebo kvašenou zeleninu. Za čerstvé jídlo z místních surovin dáte o něco méně, než v české restauraci.
Akaba je pro Čechy dostupnější, než si myslíme
Přes léto a jaro lze najít hned několik společností nabízejících lety přímo z Prahy do Akaby, takže rozhodně není příliš složité se do tohoto letoviska dostat. Město také nabízí mnoho dalších možností zábavy, jako vodní park nebo různé druhy potápění i za krásnými korály Rudého moře. Nad historickou Akabou se však vyne linie skal, které vlastně vysvětlují, proč je toto místo tak specifické a strategicky důležité. Za Akabou plnou života, jídla a vody je totiž dlouhá cesta pouští různých barev a krásných scenérií, která ve svém středu skrývá magické město záhadné civilizace Nabatejců, Petra.
