Juchelka zkritizoval návrh navýšení příspěvku pro děti. Není to spravedlivé
foto: Facebook/Poslanec Aleš Juchelka (ANO)
Poslanecká sněmovna projednávala mimo jiné i o navýšení příspěvku pro nezaopatřené děti. Ten by se měl zvednout o 200 korun ve všech kategoriích. „Není to spravedlivé řešení,“ oponoval poslanec Aleš Juchelka (ANO).
Na přídavek na nezaopatřené dítě mají nárok rodiny s čistým příjmem, který je nižší 3,4násobku životního minima rodiny. Příspěvky se dělí do dvou výměr a tří kategorií podle věku dítěte, přičemž se děli na 630, 770 a 880 korun měsíčně do 6, 15 a 26 let. Dávky se zvýšenou výměrou jsou podle informací Ministerstva práce a sociálních věcí o 500 korun vyšší. „Přídavek na dítě je prakticky jediná dávka státní sociální podpory, kterou se podporují rodiny s nízkými a se středně nízkými příjmy, které pečují o nezaopatřené děti,“ řekl na čtvrtečním projednávání Poslanecké sněmovny Juchelka. Od ledna má dojít k navýšení těchto částek o dalších 200 korun. Pomoci tomu má nová vládní novela, která byla schválena dolní komorou.
Juchelka avšak tento krok zkritizoval. „Nelze však považovat za správné, že přídavek na dítě v základní výměře je navyšován o pevně stanovenou částku 200 korun a nikoliv poměrně, to znamená percentuálně bez ohledu na věk dítěte v jednotlivých kategoriích,“ řekl a následně dodal, že při navýšení o 200 korun se jedná o navýšení o necelých 32 % pro děti do šesti let. V případě studujících vysokoškoláků činí navýšení pouhých 23 %. „To se nezdá být proporcionálním, ani spravedlivým řešením, vůbec nemůžeme mluvit o nějaké rovnosti. Je potřeba si uvědomit, že výše přídavku na dítě je logicky odstupňována v závislosti na věkové kategorii, a to dle nákladů na zajišťování základních životních potřeb,“ vysvětlil. Životní potřeby jsou totiž u starších dětí vyšší, než u těch mladších.
Nyní je připravováno nové nařízení resortem práce a sociálních věcí, které má navýšit životní a existenční minimum. To by vedlo ke zvětšení okruhu příjemců, kteří mají na přídavek nárok.
Tagy