Klec byrokracie: Kohout a Bartoň o Parkinsonových zákonech, Muskovi a krizi životních nákladů
foto: Se svolením Pavla Kohouta/Rozhovor Pavla Kohouta s Petrem Bartoněm
PODCAST: Významný český ekonom Petr Bartoň byl hostem dalšího dílu podcastu Pavla Kohouta. Muži rozebrali množství témat od byrokracie na úřadech až po Elona Muska a jeho Ministerstvo pro vládní efektivitu.
V podcastu oba ekonomové, Pavel Kohout a Petr Bartoň, rozebrali množství témat od problémů s byrokracií na českých univerzitách, Elona Muska a USA až po téma krize životních nákladů. Bartoň v podcastu přibližuje svůj životní vztah k ekonomii, který se začal při jeho studiích na střední škole v Anglii a byl následně významně ovlivněn teoriemi historika námořnictví Cyrila Northcote Parkinsona. Byrokracie je pro Bartoně velké téma, které ho právě na ekonomii fascinovalo již od začátku. O ekonomické transformaci v porevolučním Československu velmi často hovořil se svými středoškolskými pedagogy právě v Británii.
Bartoň a Kohout: byrokracie železnou klecí společnosti
Podle vlastních slov proto Bartoň často narazil na skutečnost, že právě byrokracie byla významnou překážkou pro „znormalizování” vztahů po revoluci a určité větší přiblížení Československa západoevropským zemím. Byrokracii Bartoň a jeho učitelé vnímali podobně jako Max Weber jako železnou klec, která brání v rozvoji a růstu společnosti a vlastně ji utlačuje. Oba ekonomové spolu dále také hovořili o významném ovlivnění jejich myšlení teoretikem Cyrile Parkinsonem, který svou knihou Parkinson’s Law: The Pursuit of Progress v roce 1957 definoval tzv. Parkinsonovy zákony.
Parkinson v knize kritizoval neefiktivitu byrokratických organizací především západních zemí, které se často vzájemně zaměstnávají zbytečnou prací navíc. Tím se objem institucí a orgánů zvětšuje a především taky zneefektivňuje celý proces byrokracie ve společnosti. Pro Pavla Kohouta i Petra Bartoně byly knihy profesora Parkinsona klíčovou motivací pro jejich zájem o ekonomii a byznys. Podle Kohouta sice Parkinson pojal knihu se záměrným satirickým nádechem, aby ukázal na absurditu byrokacie, ale tato jeho přehnanost se vlastně postupem času ukazuje jako víc odpovídající realitě, než bychom původně předpokládali.
Elon Musk a jeho ministerstvo boje proti byrokracii
V podcastu přišel na řadu také vizionářský podnikatel Elon Musk a především jeho úkol řídit „nové americké ministerstvo”, které by mělo nést označení Department of Government Efficiency (Ministerstvo pro vládní efektivitu). Tento orgán by však podle Independent neměl být součástí vlády, ale bude spíše připomínat poradní sbor, který bude ostatním ministerstvům radit s propouštěním jejich zaměstnanců. Podle Trumpa by tak mělo dojít k nutnému odstranění „vládního odpadu”, tedy nabobtnalé administrativy a snížení výdajů na její chod.
Podle Bartoně bude mít spíše než samotné ministerstvo úspěch nápad omezit objem byrokracie. Dle ekonoma bude tedy provedeno něco, co připomíná inventuru úředníků, která pomůže zefektivnit chod celého státu. Bartoň však současně varuje i před tím, že přílišné neopatrné vyhazování nakonec může způsobit nějakou chybu, která nakonec proces na čas výrazně zpomalí. Druhý významný problém však může být spojen především s těmi úředníky, kteří budou rozhodovat o vyhazování druhých. Může tak dojít k tomu, že jedna zájmová skupina by mohla být „pod rouškou revoluce” nahrazena jinou.
V druhé části podcastu probrali oba muži množství dalších témat, mezi nimiž nechyběl bitcoin nebo vhodné investice dnešní doby. Tento díl podcastu a další epizody naleznete na tomto odkazu.
Autor: VP
Petr Bartoň je hlavním ekonomem investiční skupiny Natland, který je vysokoškolským pedagogem na Karlově Univerzitě a Anglo-americké vysoké škole. Bartoň je velmi aktivní na sociální platformě X a je autorem textů na portálech Ekonom, Seznam, E15 nebo Forbes. Díky své zkušenosti se studiem na v britské University of Cambridge e a americké The University of Chicago má Bartoň velmi dobrou zkušenost s USA i Velkou Británií.