Mašek (ANO): Zlaté fronty na banány. Pro antibiotika pro vnučku jedu "jen" do jiného kraje, stěžuje si poslanec
foto: Pixabay/Ilustrativní
Nedostatek vybraných léků, především těch pro děti, již má být minulostí. Konkrétně dodávky penicilinu a Nurofenu se již prý podařilo zajistit. Nicméně bývalý záchranář a nynější poslanec Jiří Mašek (ANO) má jinou zkušenost. Na vlastní kůži si vyzkoušel, jaké to je obvolat sto lékáren a léky pro vnučku shánět napříč republikou. A nadšený z toho nebyl. "Zlaté fronty na banány," postěžoval si. Podle ministerstva by ale měla vzniknout pracovní skupina, která bude pravidelně řešit aktuální i potenciální nedostatky léčiv.
Na doporučení šéfa resortu zdravotnictví by měli mít do budoucna lidé zajištěné konkrétní léky či jejich alternativy, aby se tak podobnému nedostatku vyvarovali. Podle Válkova vyjádření z důvodu monitoringu a případného řešení aktuálních problémů na trhu s léčivy vznikla nová expertní skupina. Případný problém by pak byl řešen ve spolupráci s lékárníky a odbornými společnostmi. Za cíl skupiny považuje ministr minimalizování dopadů výpadků léků.
K problematice nedostatku léků se před Vánoci vyjádřil i expremiér Andrej Babiš (ANO). „Sháníte Nurofen pro své děti? Pan ministr Válek vám poradí: „Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání.“ Tohle řeknete maminkám a tátům čtyři dny před Vánoci?“ zkritizoval slova ministra na Twitteru.
Psali jsme
Velkým tématem, které už několik týdnů rezonuje ve společnosti je nedostatek kritických léků pro děti. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP…
Nedostatek ostatních léků však do dnes přetrvává a prozatím se ho nepodařilo vyřešit. Nyní na ministrovu radu dal i bývalý záchranář a nynější poslanec Jiří Mašek, který o svém počinu napsal v příspěvku. „Hlásím, že jsme to doma zkusili a fakt rada ministra Válka funguje. Obvolali jsme v našem statutárním městě lékárny a pak i ty v sousedních městech a nakonec to vyšlo. A jedeme si pro antibiotika pro moji vnučku, jen do jiného kraje,“ poznamenal s jistou dávkou ironie opoziční poslanec. Maškova slova tak potvrzují, že zajištění dodávek dvou léčiv nejsou dostačující a domácnosti mohou nedostatkem stále trpět.
Podle informací portálu Novinky.cz jsou výpadky dodávek některých léčiv globálního měřítka a to z důvodu přesunutí výroby do Indie či Číny. Problematickou má být i otázka logistiky. Šéf resortu apeloval na fakt, aby se lidé léky nezásobili ve velkém a situaci tak nezhoršili. Nezapomněl dodat, že možnosti státu na regulaci prodeje léků jsou omezené. Situaci by měla ale pomoci připravovaná novela zákona o léčivech, díky které by museli distributoři držet určité zásoby léků.
Tagy