Mašek: V oblasti léčiv jsme ztratili soběstačnost. Výroba se přesunula do Asie
foto: Facebook/Jiří Mašek (ANO)
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zřídil v návaznosti na situaci s nedostatkem léků speciální pracovní skupinu, která je vedena náměstkem Jakubem Dvořáčkem. Pracovní skupina se skládá ze zástupců z ministerstva, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, České lékárnické komory a distributorů léčiv. Člen Výboru pro zdravotnictví Jiří Mašek (ANO) upozornil, že se se stejnými problémy potýkají i okolní státy.
V poslední době jedním z ožehavých témat, byl nedostatek léků, jako například penicilin, který je jedním z nejpoužívanějších antibiotik. Problém byl i s nedostupností dětského Nurofenu. Exkluzivně pro DenikVektor.cz se k situaci nedostatku léčiv vyjádřil bývalý záchranář a nynější poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek. Redakce Maškovi položila například otázku s nedostatkem přesně jakých léčiv se potýkáme a zdali se v blízké době nechystají dodávky některých z těěchto produktů. „Jde o dlouhodobou záležitost. O podcenění objednávek na sezonu virových i bakteriálních onemocnění horních cest dýchacích, antibiotik, léků na snižování teploty, analgetik a dalších,“ uvedl nás do problematiky. Upozornil však na skutečnost, že se stejnými problémy se potýkají i okolní státy, včetně Polska či Německa. „Naši dodatečnou poptávku však farmaceutické firmy neumí uspokojit. Je tak dobré mít v těchto lécích větší soběstačnost, kterou jsme ale ztratili,“ vysvětlil a dodal, že soběstačnost ve výrobě ztratila celá Evropská unie přesunutím výroby do asijských zemí. Výroba je tam totiž výrazně levnější. Bývalý záchranář také upozornil, že chybí dostatečná spolupráce v rámci Evropské unie, která je součástí celé chybějící koordinace v oblasti zdravotnictví.
Občané by se podle Maška měli řídit jednoduchými pravidly, aby nevědomě nepřispívali celorepublikovému problému. Nenakupovat léky do zásob a řídit se radami ošetřujícího lékaře. Člena Výboru pro zdravotnictví jsme se také zeptali, kdy můžeme očekávat celkové zlepšení situace. Přiměřenými objednávkami se zlepšení můžeme dočkat v řádu týdnů či měsíců. „Posílení našeho farmaceutického průmyslu ale může trvat několik let,“ varoval.
Psali jsme
Nedostatek vybraných léků, především těch pro děti, již má být minulostí. Konkrétně dodávky penicilinu a Nurofenu se již prý podařilo zajistit.…
Mašek také pro redakci DV připomenul vznik nového pracovního útvaru. „Současný ministr ustanovil pracovní skupinu,“ řekl pro DenikVektor.cz Mašek. Ta poprvé jednala 4. ledna 2023. Při jednání došli zástupci k závěru, že v oblasti antibiotik momentálně nehrozí, že by se pacientovi nedostalo potřebné léčby. V případě chybějícího primárně předepisovaného přípravku jsou dostupné účinné alternativy. Situace ohledně dětských léčiv se podle tiskové zprávy Ministerstva zdravotnictví zlepšila a v minulých týdnech byly dodány statisíce balení, přičemž do konce měsíce by měly dorazit další desítky tisíc.
„Momentálně se vzhledem k vysoké nemocnosti v populaci potýkáme s nedostupností některých léčiv, jedná se především o antibiotika. Zde jednáme o nápravě situace k tomu, aby léčiv byl na trhu dostatek. V případě nemožnosti navýšení dodávek na straně výrobce je Ministerstvo zdravotnictví připraveno využít všechny dostupné prostředky k vyřešení situace, včetně zajištění zahraničních alternativ a stanovení jejich mimořádné úhrady ze zdravotního pojištění po vzoru antivirotik proti covidu-19,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. V současné chvíli tak dochází k detailnímu monitoringu situace na trhu s léčivy a následné přípravě komplexních systémových řešení.
Problematika nedostatku léčiv postihla nejen Českou republiku, ale území celé Evropské unie. Unie se tomu věnuje pod vedením švédského předsednictví, se kterým je Ministerstvo zdravotnictví v kontaktu. „Procesy související s dostupností léčiv řeší Státní ústav pro kontrolu léčiv každý den a veškeré informace sdílí s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Vysoká nemocnost a výpadky dodávek trh s léčivy rozkolísaly. Situaci nyní může pomoci, když si každý z nás odnese z lékárny jen ty léčivé přípravky, které aktuálně potřebuje a nebudeme si vytvářet velké zásoby léků, které třeba ani nespotřebujeme,“ okomentovala situaci ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.